| soarece1234567 a întrebat:

Stiu ca pe unii sa-i zapacesc cu intrebarile mele despre licee, dar de cateva zile am mai adaugat ceva pe lista mea de probleme. La orice liceu o sa intru, trebuie sa ma întâlnesc cu viitorii mei colegi. Mi-e frica sa nu par ciudat in fata lor, si stiti ca, odată cu prima impresie, se lipesc etichete pe fruntea oamenilor. Zic asta, pentru ca pana acum am fost cam rece cu colegii mei, din cauza examenului si a invatatului si...,acum, nu prea mai am cu cine sa vorbesc.... Si acum chiar daca incerc sa ma comport normal, ei tot nu ma baga in seama si am senzația ca eu ma comport ca inainte fara sa mi dau seama( parca nu mai stiu cine sunt). Mi e frica de faptul ca o sa fiu la fel si la întâlnirea asta si ca toți nu o sa vorbească cu mine si nu mai suport sa stau in halul asta de singur ca simt ca ma duc la nebuni. Orice zic am senzația ca sunt stupid si ca nimeni nu vrea sa ma asculte. Ce ar trebui sa fac in zilele care au ramas? Va multumesc!

2 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Hah, stai linistit!

Asa-zisii mei prieteni din 1-8 nici nu ma mai salutau cand am ajuns la liceu, daramite sa mai mergem undeva impreuna.

Unii spun ca sunt arogant, unii ipocrit, altii ca nu am viata *lista poate continua*

Mi-am facut prieteni extrem de buni la liceu, asta in conditiile in care multa lume ma uraste.

Deci, ce vreau sa evidentiez prin asta?
Este imposibil sa nu-ti faci prieteni la liceu.

Saluta-ti colegii, fa macar acest efort mic si raspunde-le la intrebari ca sa nu pari arogant.

Uite niste reguli de baza ca sa te descurci la liceu :

1. Niciodata sa nu te iei de decizia colegilor tai. Sunt prosti? Lasa-i in pace! De multe ori am vrut sa-i aduc pe calea cea buna si crede-ma, a fost o risipa de nervi si timp.

2.Saluta fetele cu "BUNA" si baietii cu "SALUT". Mi s-a intamplat sa se faca misto ca spuneam "Hei". *Specimene exista peste tot*.

3. Daca nu esti bun la sport atunci nu iti incurca echipa, gaseste un rol bun pentru tine.

4. Nu le da temele sau o sa ti le ceara mereu, ca si cum ai fi sclavul lor.
Daca tot esti bun atunci ofera-te sa le explici.

5. Niciodata sa nu ameninti personajele badass dar sa nu te lasi calcat in picioare. Cel mai bine este sa ignori si sa nu-i lasi sa te atinga *asta daca e cazul*.

6. Nu te mai scuza pentru greselile tale.
Nu te mai scuza nici de fata cu noii colegi, nici de fata cu... NIMENI.

Chestia asta indica timiditate si putina incredere in tine, fapt ce ii face pe smecherii din liceu sa te "atace".

Uite un exemplu.
Sa spunem ca il suni pe x ca sa-l intrebi ceva.
Este GRESIT sa incepi discutia cu "Scuze ca te deranjez". Daca il deranjai atunci nu ti-ar fi raspuns. In schimb, la finalul discutiei, nu uita sa-i multumesti dar nu cu "multumesc pentru timpul acordat" ci doar un "merci" sau "merci mult".

7. Nu te lua de actiunile, hainele, vorbele, aspectul, inteligenta altora.

8. Daca vrei sa-ti barfesti colegii atunci nu o face pe whatsapp sau facebook.

9. Zambeste in orice situatie. Colegilor oricum nu le pasa decat de ei... nu e ca si cum ar avea vreun gram de compasiune. O sa pari penibil daca esti trist de fata cu ei.

10. Nu dispera oamenii cu anumite subiecte daca vezi ca nu vor sa vorbeasca.

Tine minte! In prima zi nimeni nu te cunoaste! Prezinta-te, intinde-le mana ca sa le arati ca nu ti-e frica de ei.
Incearca sa retii cateva nume inca din primele zile. O sa te ajute.

In zilele care au ramas RELAXEAZA-TE!
Meriti asta, nu? Doar ai invatat atata pentru evaluare...

Atat cred ca iti ajunge... Succes!

| GoldandSilver a răspuns:

Iti recomand sa fii un om bun si sa-ti pastrez doar cateva legaturi cu fostii tai colegi (daca e posibil) pentru ca si eu m-am despartit mai de toata clasa, ii am pe facebook doar pe 70% din fostii colegii si nu ma baga nimeni in seama iar cand vorbesc cu unii, sunt asa de reci si indiferenti, nici macar nu te intreaba "dar tu?". Iti recomand sa fii optimist, plin de fericire si toate vor veni de la sine. Toate cele bune si succes in viata! Funda?