| anonim_4396 a întrebat:

Eu sunt clasa a 9a si in generala am avut o problema cu o porecla care nu imi placea deloc. Cand am intrat la liceu nu am mai avut problema asta ca ceilalti doi care imi ziceau asa sau dus la alte licee. Dar acum am o frica ca daca ma intalnesc cu ei pe drum in timp ce sunt cu colegii mei sa nu imi zica porecla iar apoi in liceu sa mi se zica tot asa. Nu stiu ce sa ma fac...

Răspuns Câştigător
| PatyKan a răspuns:

Pai, tu incerci sa ii eviti.
In caz de ceva, tratezi totul cu umor, nu lasa sa se vada ca te-ar deranja porecla [ si eu am patit-o, porecla nu era urata, dar ma deranja. le-am spus ca ma enerveaza, dar a fost mai rau. Apoi am inceput sa ma amuz si dupa cateva luni, a fost uitat totul. Se mai intampla sa ma strige cu porecla, dar ma intorc, rad cu ei o vreme, ma distrez si gata dupa aceea]
Cred ca aproape toti avem cate-o porecla sau am facut ceva de care ne e rusine. Daca colegii tai sunt de treaba, atunci te vor intelege si nu vor rade de tine. Daca nu...asta e. Amuza-te cu ei, va aparea altceva mai interesant si vor uita de tine.
Bafta! happy

1 răspuns:
| Cosmin1992 a răspuns:

Stai lin, pe vremea cand am fost eu in generala toti aveam porcle care mai de care mai "glumeata", dar dupa ce am intrat la liceu s-au dus repede. Chiar m-am mai intalnit cu colegi si ne adresam unu altuia cu poreclele vechi, adica daca iti zice unu porecla care nu iti placea nu fa criza sau arata ca te afecteaza ci pur si simplu spune-i inapoi ceva in care ii zici si tu o porecla. Totu va fi bine, singuru lucru important e sa nu arati ca te afecteaza ca asta poate sa iti aduca porecla inapoi glont.