| DA1234 a întrebat:

Sunt baiat, am 15 ani si parul mare si de fiecare data cand ma spal pe cap imi cade par si destul de mult sau de fiecare data cand dau cu mana prin el raman cu un fir-doua in palma. Este ceva normal? Tin sa mentionez ca il am ondulat, nu stiu daca conteaza asa mult dar nu strica sa precizez

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este normal sa cada parul, se regenereaza, creste altul. Sub 100 de fier/zi este normal.

| Caro34 a răspuns:

E normal sa-ti mai pice fire de par fiindcă parul se regenereaza la fel ca si multe celule din corpul nostru. Ideea este ca nu trebuie spalat prea mult, o data pe sapt., fara geluri, spume si prostii date pe el, lichide suficiente, mancare sănătoasa, aer curat, sport si buna dispoziție, toate sunt garantia unui par frumos! Numai bine!

| olga13surugiu a răspuns:

Dacă îți cade de fiecare data ar putea fi faptul ca ai o infecție ceva de genul dat nu te alarma degeaba nu e grav mătreață tot e infecție. Încearcă ulei de ricin, nu te culca cu parul umed ( cand ai parul umed firele se rup mai ușor + creezi un mediu pe perna ta pentru formarea bacteriilor), nu pieptăna parul cand e umed, nu pieptana parul cu duritate (mai bland).
uleiul de ricin ( apropo te scapă de matreata) și sfaturile date chiar merg am avut și eu așa cu parul am căutat ca disperata pe internet pana am găsit ceva ce a ajutat iar uleiul de ricin își face efectul în 1 2 dacă îl aplici o data la săptămână
P.S. Dacă te interesează scrie la răspunde și iti spun cum îl aplici.

| welcometowonderland a răspuns:

Este absolut firesc sa observam ca ne cade parul. Parul ´´vechi´´ cade pentru a da loc altor fire de par. Mai pe scurt, parul se regenereaza. Media normala este de 80-100 de fire de par cazute pe zi. Problema apare atunci cand observam ca parul ne cade in exces. Cand suntem in dus si ramane pe cada sau pereti, cand vedem multe fire de par ramase pe perna sau pur si simplu cand trecem mana prin el si ramanem cu un pumn plin de fire de par. E posibil sa fie din lipsa de vitamine sau sa fie o problema strict capilara. Daca te ingrijoreaza foarte mult cred ca cel mai ok ar fi sa mergi la dermatolog si sa te lamuresti.
´´A stitch in time saves nine.´´

| AdeA1991 a răspuns:

Daca ai posibilitatea incearca uleiul de cocos. Eu il folosesc de mai bine de un an si pe langa faptul sa nu imi mai cade ca inainte. Imi creste si mai repede si varfurile mi se despica mult mai greu.

| bibi11 a răspuns:

Eu zic sa te tunzi la chelie, in cateva luni parul ta va fi mult mai frumos
ai putea purta sapca daca iti este rusine