| smokeflame a întrebat:

Sunt baiat, am 18 ani si sunt cam scund pentru varsta mea (1.65). As vrea sa stiu daca agatatul de bara sau exercitiile de streching pot ajuta la cresterea in inaltime. Pe net parerile sunt impartite, asa ca nu mai stiu ce sa cred. Daca ati trecut si voi prin asta si ati ajuns la o concluzie, fie pozitiva, fie negativa, va rog sa o impartasiti cu mine. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

La 18 ani nu te ajuta nimci sa crsti in inaltime.
Nu pot sa cred ca, la 18 ani poti crede prostiile copilasilor mici cu intinsul la bara!
Din pacate, se putea face ceva pentru tine pe la 12-13 ani, acnd inca erai la inceput de pubertate si se putea stimula cresterea cu un sport, practicat zilnic si cu hrana sanatoasa.
La 18 ani, din pacate, nu se mai poate face nimic, indiferent cat ti-ai dori, oasele si-au incetat procesul de crestere!

Pe net, parerile sunt majoritare ale copilasilor care vorbesc sa se afle in treaba, dar realitatea este ca, nu exista stimulente de crestere osoasa, sa se mai poata face ceva la varsta asta, cand cresterea ta este deja incheiata.

2 răspunsuri:
| ZPANIAA a răspuns:

Daca vrei sa cresti in inaltime poti sa te faci astronaut si sa mergi cateva luni in spatiu, cand o sa te intorci din spatiu cu siguranta o sa fii mai inalt.

| AnnDyALX a răspuns:

Salut, acele exercitii nu te pot ajuta in cresterea in inaltime, treaba asta este ceva genetic. tongue Funda?