| Andriss123 a întrebat:

Sunt cam tacut si as vrea sa vorbesc mai mult,si sa imi exprim ideile,emotiile si starile,sa nu imi fie frica sa deschid gura. Cum sa devin mai vorbaret? Si sa vorbesti mai fluent? Si sa nu imi fie frica sa deschid gura,si sa spun ceea ce am de spus cu voce tare,raspicat.
Va rog ajutati-ma,poate cu sfaturi si exercitii pe care le pot face sa imi depasesc aceasta problema. Multumesc frumos, fiecare sfat conteaza!

2 răspunsuri:
| Catalinhhh a răspuns:

Salut!

Trebuie să ai mai multă încredere în sinele tău, vorbește cu cât mai multă lume interacționează cu cei ce au idei ca ale tale, la școală fă glume, nimeni nu va plânge la asta. Încearcă să nu-ți pese de părerile celor din jur, fă ceea ce simți!

| RoxanaDmc a răspuns:

Inaimte sa deschizi gura gandeste-te ce vrei sa spui si imagineaza-ti ca vorbesti cu tine.Nu-ti fie teama sa-ti exprimi ideile, sentimentele pentru ca asfel te vei afunda in singuratate.Ce gandesti tu este important pentru ca esti om si trebuie sa ai propia ta parere.Eu mereu cand vreau sa zic ceva imi imaginez ca vorbesc cu mine insami.Fii mereu optimist si gandeste-te ca n-ai nimic de pierdut daca spui ce gandesti din contra e posibil ca cineva sa apricieze ceea ce spui. Sper sa-ti fie de folos sfaturile mele :*