| anonim_4396 a întrebat:

Sunt foarte trist, singur, deprimat, nu mai suport lumea asta. Am 18 ani, si nu am avut nici-o prietena pana acum, nu m-am sarutat niciodata cu o fata, nu am tinut nici macar in brate o fata. Prieteni nu prea am, am vrut de multe ori sa ma sinucid. Mereu cand vreau sa vorbesc cu cineva, fie pe mess, fie la telefon, fie fata in fata, nu ma asculta nimeni, spun ca sunt nebun, si alte lucruri. La un moment dat incepusem sa ma obisnuiesc cu viata asta, dar acum, nu stiu, am o stare atat de proasta. Nu stiu ce sa mai fac. Parinti nu prea ma lasa sa ies, aproape niciodata, se cearta mereu. Simt nevoia sa vorbesc cu cineva, dar toti m-au lasat balta... Oare ce ar mai fi de facut, decat sa mor?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eşti un mare laş dacă tu crezi că moartea este singura şi cea mai bună opţiune.
A venit careva înapoi să spună cum este să fi mort? De ce să nu îţi placă viaţa, din cauză că nu ai avut o iubită? Înţeleg faptul că este destul de trist şi de greu dar nu face din asta o dramă.Ai 18 ani! Ai tot timpul...este timp pentru toate,chiar este!
Decât să mori este mai bine să trăieşti,nu îţi mai face atâta rău singur pentru că nu este bine, tu nu faci nimic pentru tine, gândeşti negativ, ai impresii greşite, nu te iubeşti deloc.Nu cred faptul că oamenii te fac nebun, asta chiar nu cred, şi că nimeni nu te ascultă...nu înţeleg cum se poate aşa ceva. Dragule,nu urî viaţa pe care o ai pentru că este singura,nu te mai gândi la sinucidere şi moarte că astea-s pentru laşi şi pentru cei care nu sunt în deplinătatea facultăţilor mintale, pentru ăia proşti, iar tu, tu nu eşti aşa, tu ai ceva de făcut.Caută lucruri care să te facă să zâmbeşti,să îţi schimbe starea.Fă ceva! Este păcat pentru că,deşi nu te cunosc, am impresia că nu eşti un om rău şi ceea ce cred este că ai nevoie de puţină afecţiune şi atenţie.Îmi pare rău pentru părinţii tăi...aşa sunt ei,nu trebuie judecaţi.Tu vezi ce faci cu tine,vezi ce este bine şi ce este rău,ce îţi place şi ce nu îţi place,şi ce vrei cu adevărat.
Dacă vrei, mă poţi considera un prieten.Şi, ca prieten îţi spun, scapă de gândurile urâte pe care le ai şi caută să vezi ceva frumos în viaţa ta, nu se poate să nu găseşti.Ai răbdare că îţi vei găsi şi o iubită, nu eşti singurul fără. Mare lucru este pe pământ să găseşti prieteni aşa cum doreşti şi ca ei să nu fie pe interes...

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Moartea nu e o opţiune, deşi pare una.Nu dispera, poate nu ai găsit persoanele potrivite care să-ţi fie prieteni, care să te înţeleagă, dar asta nu înseamnă că ele nu există.

| lolium a răspuns:

Imi pare rau ca te simti asa... cauta o persoana cu care sa vorbesti. explica-le si parintilor cat de rau te simti sau iesi la o plimbare si incearca sa uiti.

| selysol a răspuns:

Sa stii ca m-am intristat si eu cand ti-am auzit povestea si imi pare foarte rau ca te simti asasad. Moartea nu e o solutie. Eu cred ca ar trebui sa iti ridici acum capul sus si sa gandesti optimist ..altfel lucrurile nu se vor imbuna chiar deloc. Daca vrei sa iti faci prieteni fii optimist sociabil, glumet nu o sa te bage nimeni in seama daca stai intr-un colt si te plangi ca esti singur.Rude sigur ai roaga-le pe ele sa iti prezinte persoane noi si sa incepi o `noua viata` cu ele daca pot sa zic asa daca spui ca cei din jurul tau sunt cum sunt... nimeni nu s-a nascut popular popularitatea se construieste prin atitudine si optimist si bineinteles in timp.Si faza cu fetele nu te ingrijora iti vei gasi o fata pe gustul tau pe masura ce iti faci noi prieteni relatiile se bazeaza pe prietenie deci daca vei cunoaste multa lume cu siguranta iti vei face si o prietena. Nu te-ai gandit ca poate esti prea timid, si din aceasta cauza nu ai avut inca o fata langa tine? poate asta e cauza vezi ce lucru ii indeparteaza pe cei din jurul tau si elimina-l din comportamentul tau. Parintii tai intr-o oarecare masura au dreptul sa nu te lase sa iesi deoarece esti inca in casa lor si pana ce stai la ei ei vor face legea. Vorbeste si tu cu ei si explica-le ca acum esti major si ar trebui sa te lase sa iesi. Multa baftahappy

| EgoFiet a răspuns:

sad. Si eu sunt la fel ( mai putin partea cu prieteni ). Daca iti faci timp sa te uiti si la intrebarile mele. Sa vezi ca si eu am incercat sa ma sinucid. xDar daca faci asta cu ce te alegi? O sa lasi in urma ta numai durere sad gandeste`te de doua ori inainte sa faci ceva. Ai grija de tine :*

| ShadowSlck a răspuns:

Salut, ce crezi ca rezolvi prin sinucidere, crezi ca este o alternativa? Viata e cel mai frumos cadou, este un cadou pe care trebuie sa-l pretuim. Nu dispera, sunt atatea cai pentru ati face prieteni. Probabil esti mai retras, incearca cu colegii tai sa stai pe langa ei, sa iti cauti un anturaj, sa faci ce fac si ei ( ma refer la lucruri bune, nu droguri, tigari, bautura). Incearca pe mess, sau pe diferite retele de socializare sa-ti gasesti prieteni/prietene. Usor, usor o sa vezi cum o sa te apropii de mai multe persoane. Daca mai doresti sfaturi, imi poti da mesaj cand vrei. Bafta, frate!