| anne_4000 a întrebat:

happy Sunt la profilul de stiinte ale naturii si as dori sa imi recomandati cateva facultati pe care le-as putea urma. As dorii sa nu fie facultati prea grele, avand in vedere ca eu sunt de nivel mediu la invatatura. Va multumesc!happy

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

În primul rînd că ai scris de două ori "dorii", ceea ce e greșit. Corect este„dori".
Dacă ești de nivel mediu la învățătură și ai vrea să urmezi o facultate care „nu e prea grea" îți pot spune că, în mod normal NICI UNA NU E UȘOARĂ.
Dacă ești încă o elevă, ar trebui să gîndești și să conștientizezi că pe zi ce trece viața e din ce în ce mai grea, că și cei cu o diplomă universitară vor găsi din ce în ce mai greu un post doar în baza acestei diplome. Că angajatorii sînt interesați ca angajații lor să fie apți să le aducă profit și nu doar niște simpli funcționari. Că, așa ca și în occident, diploma nu contează ci doar„ceea ce știi să faci" și prin urmare „locul călduț" nu va mai exista și că, fără a produce ceva concret, diploma universitară va fi bună doar ca...hîrtie higienică.