| anonim_4396 a întrebat:

Hei! kiss Ce facultati pot urma cu profilul Real/Stiinte ale naturii?

Răspuns Câştigător
| Alexandra2095 a răspuns:

Bunahappy Si eu sunt tot la Stiinte ale Naturii. Specializarea asta mi se pare cea mai oportuna.Adica ai o gama mult mai larga. Poti alege ce vrei tu pana la urma pentru ca facem orice : de la biologie,fizica, chimie pana la istorie, limbi straine sau stiinte socio-umane. Poti merge mai departe atat la
-Medicina/Medicina Dentara;
-Biologie/Chimie/Fizica;
-Matematica-Informatica;
cat si la :
-Academia de Politie/Academia Tehnica Militara/Scoala de Politie;
-Facultatea de Drept/Psihologie
-Facultatea de Litere/Limbi straine;
Alegi ce vrei tu.Important este sa te hotarasti la timp pentru a mai aprofunda materie.
Mult succes oriunde ai vrea sa mergi!winking

3 răspunsuri:
| boogdan91 a răspuns:

Nu conteaza liceul sau profilul care il faci. Poti sa termini si SAM, apoi daca ai medie buna poti intra la orice facultate vrei tu.

| RaduRadu01 a răspuns:

Poti merge fie spre biologie-chimie, fie spre medicinawinking sau, spre orice fiindca liceul nu te "oblilga" sa urmezi o anumita facultate - totusi e bine cand esti tot in "ramura" in care ai facut si liceulwinking

| cryingfortheangels a răspuns:

Majoritatea care se duc la stinte urmeaza apoi facultatea de medicina, sau de fizica/chimie/biologie, insa asta nu inseamna ca nu poti urma alta facultate decat profilul ales. Spre exemplu eu sunt la mate-info insa vreau sa dau la drept. Conteaza ce vrei tu sa faci si mai putin profilul din liceu, insa este adevarat ca majoritatea aleg facultatea dupa profilul pe care l-au urmat in liceu.