| FulgerMcQueeN a întrebat:

tocmai ce am vazut ca am intrat la un liceu Mate-Info.
M-am interesat putin de informatica si se lucreaza cu programu C++. Am auzit multe cum ca :,, Nu oricine poate lucra cu acest program",,, Nu poti lucra cu el daca nu ai citit 2-3 carti despre el" si chestii de genu care m'au cam speriat, sincer... Asa ca am zis sa profit de fabuloasa vacanta de vara si sa ma apuc de citit. Deci, va implor din tot sufletul sa imi recomandati cea mai buna carte pentru incepatori. Fara suparare, as-i dori sa imi raspunda la intrebare doar cei care chiar se pricep... Asta a fost prima chestie.

A doua chestia e urmatoarea. M-am uitat pe internet la niste tutoriale despre C++. Eu credeam ca C++ e un program in sine, cum e Nero asa e si C++. Dar am vazut ca multi lucreaza cu Code Block, Microsoft Visual C++ Express sau Eclipse... Frate, explicati-mi si mie care e programul original, sau macar care e cel mai bun... Repet! vreau sa ma apuc de treaba si nu am chef sa pierd timpul. Deci va implor, sa imi raspundeti cat mai profesionist.

P.S. - daca se poate sa imi dati si link de la carte, sau macar numele intreg, as-i dori sa o achizitionez...

Multumesc mult, cu toata stima, Narcis!

Răspuns Câştigător
| wassyle1994 a răspuns:

C++ e un limbaj de programare de nivel inalt, ca turbo pascal. ca soft poti folosi codegear sau visual studio, precum si devc++. uite aici o carte ce te invata tot c++ de la zero la profesional http://dfiles.ru/files/cypgcc011