| Crisit1398 a întrebat:

Salut,
As vrea sa ma apuc de Web Development(partea front end). Ideea este ca nu stiu care e diferenta dintre visual studio community si visual code.Stiu ca visual studio e IDE(are de toate ca mediu de programare) insa nu inteleg ce este un editor de text.Visual code este standalone sau are nevoie de alt program gen visual studio pentru programare?

1 răspuns:
| WithinShadows00 a răspuns:

VS Code e mai nou si focusat pe Web Dev. E mai mult un editor de text/cod, are si diverse plugin-uri. E foarte light si cred ca a reusit sa devina cel mai popular si apreciat editor de cod, fiind disponibil si pe Linux.
Visual Studio e chiar IDE, poți scrie si compila în tot ecosistemul de limbaje Microsoft (aplicatii desktop, Web, mobile, jocuri). Poti face si Web dev cu el. Dar e mai greoi / incarcat doar pentru niste HTML daca vine vorba.