| valy67 a întrebat:

Salut,TPU! Tocmai ce voi trece clasa a 7-a la inceputul anului scolar 2018-2019. As vrea sa ma pregatesc pentru examenul de capacitate de acum, nu stiu la ce nivel se dau problemele acolo, dar as vrea sa cer experienta unui elev care a luat peste 9 sau aproape de 9 la examenul de matematica. Am o inclinatie foarte mare catre matematica, chiar am fost olimpic pe judet(premiul 3 in a 6-a si 2 in a 5-a),unde se lucreaza la un nivel foarte greu. As vrea sa nu am probleme la unul dintre cele mai importante examene ale vietii, tinand cont ca as vrea sa obtin peste 9.50, mai ales la Matematica, daca nu la Romana si as vrea sa stiu daca e normal sa ma pregatesc de acum si la cam ce nivel ar trebui sa ma pregatesc de acum?

2 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Eu nu m-am pregatit suplimentar deloc, nu m-am meditat, nu am invatat in vacanta dintre finalul anului scolar si perioada de examene si cu toate astea am luat 9, 4 in ambele examene. Nu spun ca este cel mai bine asa.
Ideal este sa inveti mereu, in special la materiile importante (cele la care dai examene), daca inveti la timp nu mai ai nevoie de pregatire speciala sau suplimentara (meditatii). Invata din materia predata la clasa, uita-te pe programa de Evaluare Nationala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

8.67 se pune?