| BeatriceMcCann a întrebat:

(va rog citiți tot este important). Am o problemă gravă și vreau să aflu ce este în neregula cu mine. Nu am prieteni, oamenii mă evită nimeni nu vrea să fie prieten cu mine. Ba chiar cea mai bună prietenă a mea mă evită, nu mai vorbește cu mine, mereu are scuze să plece mai repede din conversatia cu mine. La școală nu am prieteni sunt clasă a 10 a și nu reușesc să mă integrez în societate.
Nu stiu să port dialoguri cu oamenii (serios chiar nu știu). Mereu dacă vine un coleg la mine să mă întrebe despre ceva rămân paralizată și nu știu ce să-i răspund, tremur si transpir de fiecare dacă când o persona mă abordeaza, îmi este teama sa vorbesc în public tot ceea ce fac eu este să tac pentru ca nu vreau să ies in evidență. Evit situațiile sociale. Adica acum ceva timp (inainte sa se închidă școlile) am fost la școală cu scopul de a lua niște culegeri la limba română și imi era teama să-mi salut colegii (pentru ca îmi era teama dacă ei nu o să mă salute inapoi, mă simt foarte streasta când trebuie sa zic buna ziua, buna dimineața). Stiu ca suna ciudat, dar așa și este (va rog nu-mi spuneti ca sunt sălbatică..Eu doar am o anxietate foarte puternică). Nu sunt capabilă să comunic cu oamenii din jurul meu. Cea mai ciudată chestia la mine este ca atunci cand vad o fată frumoasă mă pierd cu totul, nu pot să leg 2 cuvinte in fața ei și mereu îmi zic sigur nu o să vrea sa fie prietenă cu mine pentru ca ea este superioară mie din toate punctele de vedere. Dacă vine cineva și se așează lângă mine la școală, in autobuz sau oriunde altundeva mă simt fericita dar și tensionată. Fericita pentru ca nu-mi vine a crede ca persoana aia s-a așezat lângă mine și tensionată pentru ca încep să transpir și să-mi bată inima tare. Când eram clasa a9a colegul meu de banca s-a mutat de lângă mine și de atunci stau doar sigura în banca. Am impresia ca toti mă urăsc și că sunt destinată să stau sigura pentru toate restul vietii mele mizerabile. Tot ce imi doresc este sa am prieteni, imi doresc sa merg la un suc să simt cum este să ai un grup de prieteni. Dar eu nu am pentru ca toata lumea mă evita și într-un fel îi înțeleg.
Scuzați dacă găsiți greșeli, dar sunt foarte stresata și tensionată

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Du-te la psiholog

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pentru inceput, ia o gura de aer proaspat si fii constienta de fiecare respiratie pe care o ai, asta ajuta sa te calmezi.

Ok, vrei sa ai prieteni, vrei sa iesi pe afara, vrei sa vorbeasca lumea cu tine. Nu este nimic rau in asta si imi pare rau ca treci prin situatia prin care treci. O sa trec peste partea motivationala, pentru ca nu stiu in ce masura te ajuta, dar daca chiar vrei sa o auzi... lasa-ma sa stiu.
Legat de solutie, ai avea cateva varianta:
- sa te confunzi cu celelalte persoane, sa faci ce fac si ele, sa atragi sce atrag si ele, efectiv sa nu mai fii tu (dar tot tu esti) si sa te dai pe langa ele pentru a putea sa ai o "prietenie" cu ele. Asa ele o sa vada, o sa vorbeasca despre punctele comune cu tine si o sa va "intelegeti" pe limba lor;
- sa nu te confunzi, sa fii tot tu cea de acum, sa nu iti pese de aceste lucruri si sa traiesti asa cum vrei. Daca tu esti o persoana deschisa, amabila si de treaba, iar ceilalti colegi nu vad asta sau vad asta dar nu le prea pasa... atunci de ce iti faci griji? Tu chiar astfel de persoane vrei sa ai in jurul tau? Parerea acestor persoane nu ar trebui sa conteze pentru tine atunci, zau asa.
Asa ca ce o sa alegi? thinking

Tin minte si eu cum era prin liceu, ah... amintiri placute si amintiri mai putin placute. Aveam momente cand voiam sa se termine odata si sa nu mai aud de asa ceva. Dar timpul a trecut si pot sa iti zic ca acum nu mai conteaza mai nimic, am mai tinut legatura doar cu cativa colegi de acolo (unii fiind colegi cu mine si acum, chiar si la munca). Dar persoanele care au ramas sunt persoanele care chiar conteaza, restul nu conteaza. Asa ca nu iti face griji, daca trebuie sa ti se intample ceva, o sa ti se intample. Tu continua sa fii tu, sa te dezvolti si sa o duci bine, restul o sa vina de la sine, te asigur happy

Bafta sa ai!

| Dana2103 a răspuns:

Ai anxietate sociala. Se iau calmante pentru asta