| Ââ_2027 a întrebat:

Am mare nevoie de un sfat.
Am un băiat în clasă, se numeşte Alex. Şi da, îl plac! Nu ştiu ce e cu mine. Niciodată nu am ţinut atât de mult la cineva.
Dar să-ncepem cu începutul.
În primul rând, noi doi avem o personalitate foarte apropiată.
Avem aceleaşi glume, aceleaşi lucruri preferate. Îmi doresc ca relaţia dintre noi să fie mai mult decât de amicie.
Dar aici intervin problemele.
1. Mie ( probabil şi lui ) mi-ar fi ruşine de reacţia prietenilor când vor auzi că sunt cu el. Pentru că, vedeţi voi, este o diferenţă dintre noi : el este mai plinuţ, iar eu mai slabă. Şi din această cauză se vor face glume pe seama noastră, mai mult ca sigur.
2.Alex a fost cu o colegă din clasă ( Maria )vreo 2 săptămâni, care printre altele, este şi una dintre prietenele mele cele mai bune! Maria îl place la nebunie, faza e că toata lumea ştie lucrul ăsta. Şi el o place pe ea.
Dar de un an încoace, am observat că Alex mă place.
Odată m-a invitat la un suc. Altădată m-a întrebat dacă vreau să mergem împreună în oraş. Peste toate astea, mă invită să stau cu el în bancă, mă îmbrăţişează şi chiar mă mângâie. Şi dacă asta nu v-a convins, eu îi observ toate gesturile, şi da, sunt sigură că mă place.
Dar probleme mele nu se termină aici, pentru că de vreo 2 zile iar a început să stea pe lângă Maria. O ia în braţe, spune că e "soţia" lui, şi mereu o tachinează şi încearcă să o sărute pe obraz. Mereu când stă lângă ea se înroşeşte, iar toată lumea le spune că le stă foarte bine împreună.
Eu ce să mai cred?
Pur şi simplu nu ştiu! Uneori am impresia că face asta doar ca să o facă geloasă pe Maria. Eu nu sunt genul de tipă timidă. Când am ceva pe suflet, spun şi asta e.
Dar de data asta e altceva, pentru că imi este frică să-mi recunosc sentimentele faţă de el. Dacă îi spun Mariei, ea sigur îi va spune lui Alex.
Dacă îi spun Laurei ( prietena mea cea mai bună, care este verişoara lui Alex ), cu siguranţă va râde şi nu va crede.
Nu ştiu ce să fac. Credeţi că ar fi bine să-i spun ce simt? Sau să aştept? ( îmi este teamă de cum va reacţiona, probabil că următoarea zi toată lumea va şti ).
Vă mulţumesc enorm că mi-aţi citit povestea. Şi dacă mă veţi şi sfătui, vă voi fi recunoscătoare. Dau fundă. happy

Răspuns Câştigător
| cokocosmy a răspuns:

Ok uite 1 nu vreau neaparat funda dao cui vrei am mai zis si zic ii pe net nu in realitate
2.pai din cate zici la faza cu ii mai grasut tu slaba ca ce o sa zica ceilalti...ba tie iti pasa de el sau de restul come on girl nu te bagi cu aia doar cu el daca ti mult la cineva iti pasa de el nu de restul ca lumea minte si ii rautacioasa si te asigur ca mereu se gaseste careva sa comenteze deci daca am baga tot in seama oh go on am sta toti solo pana la 80 de ani
2. ok sti vorba frate frate da branza ii pe bani, adica in ziua de azi cel mai bun prieten sau prietena te *** scuze ca zic direct straight face stiu din experienta motiv care rezulta ca m-am inchis si imi deschid sufletu si arat sentimentele doar persoanei cu care mis dar cum zici ca or fost impreuna si ce? daca-l vrea inapoi sa stea la coada uite am stat cu un baiat 2 luni no mers acum il iubesc pe prietenu lui mai mare decat el cu 2 ani si il iubesc ca pe viata mea nu-mi pasa de ce o sa zica ala sau restul
3.fa bine ia-l deoparte si spune-i in fata sati zica si tie ce are in cap sa intelegi tu ce sa faci te alege pe tine sau prietena ta? si zi fara sati pese daca tu esti alegerea be happywinking si nu pune la suflet ce zic alti happy:*succes

1 răspuns:
| dyanutza_6837 a răspuns:

In primul rand am trecut si eu pri aceeasi poveste. Am fost cu un baiat care era mai diferit fizic fata de mine si toata lumea s-a amuzat la inceput. Apoi au observat ca ne iubim si ne-au lasat in pace. Poti incerka sa ii spui, nu vei pierde nimic. In al doilea rand nu conteaza doar fizicul lui, il placi pentru sufletelul sau. NU BAGA TOTI PROSTII IN SEAMA sunt doar invidiosi. In al 3-a rand : daca tu ai observat ca s-a dat pe langa tine, nu l-ai bagat in seama si de aceea s-a dus la cealalta. Cand un baiat ce il placi si vezi ca te place baga-l in seama! nu-l lasa de izbeliste... Asa nu faci decat sa risti sa il pierzi! Concluzie : incearca sa il intrebiwinking! te pup si succes!