| AliCentan a întrebat:

Vara aceasta am tot ieșit cu o prietenă, iar un băiat din cartierul meu,îmi place. Aceasta din câte am putut afla, e mai. hmm. afemeiat pot spune laughing. Aceasta de câte ori are ocazia vine la mine și la prietena respectivă. Mereu mă lovește, împinge, mă ia în brațe, îmi cere telefonul,mă învârte, bineînțeles prietenește. Eu nu pot fi eu în preajma lui. Devin ceva "piți" laughing. Mi-e teamă că acesta să nu creadă că sunt o tipă ușuratică. Mereu mă bâlbâi, mă prostesc etc. Revenind la prietena mea cu care tot ies, aceasta tot vorbește cu el, ignorându-mă. Când o întreb dacă îl place, răspunsul e același "Ce ai mă?" Whatever, asta e o altă dificultate. Apropo am vârsta de 16 ani. Bun, iar întrebările mele este: Oare simte o atracție față de mine? Cum mă pot schimba în adevărata eu? Oare de mine doar se folosește pentru a vorbi cu prietena mea?(nu nu sigură în legătură cu asta, îmi e mai apropiat mie).

Răspuns Câştigător
| seth2016 a răspuns:

Buna,

Ce pare a fi o joaca este violenta si ar trebui sa fii prudenta. Poate escalada.

In cazul asta trebuie sa stabilesti clar care sunt limitele si sa eviti individul.

Nu incuraja comportamentul si nici prietena ta nu ar trebui sa o faca. Daca nu intelege nu mai iesi cu ea.

Cand comunici cu baiatul trebuie sa ai o mimica adecvata, iar comunicarea trebuie sa fie ferma. Daca transmiti un mesaj neclar nu va intelege. Daca intelege nu inseamna ca si accepta.

Ii poti spune cu un ton normal, dar ferm, "Te rog nu ma lovi, nu ma impinge si nu-mi spune piti". Evitarea lui insa e mai OK. In plus vorbeste cu parintii tai despre asta.

Bafta!

3 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Ce va mai plac tipii badboy "afemeiat", dada.

| AliCentan explică:

Seth2016, ai înțeles puțin greșit. Nu îmi spune piți, eu m-am autocaracterizat aşa, iar "violența" aceasta nu e chiar aşa cum crezi laughing. E doar un fel de glumă. happy

| seth2016 a răspuns (pentru AliCentan):

>> Nu îmi spune piți
OK, nu am fost atent la detalii rolling on the floor

Iti doresc mult succes. Dar fii prudenta. Violenta incepe cu astfel de "jocuri".