| Striker14 a întrebat:

Salut TPU? Voua la ce vi se pare folositor Facebook-ul? Mie mi se pare o prostie, reclame false si tepe peste tot. Oameni prosti, analfabeti, status-uri penibile. Poze de cocalari/pitipoance peste tot si spam la kilogram. Care este parerea voastra despre facebook

Răspuns Câştigător
| ghnfhjfkbn1356 a răspuns:

#‎Trăim‬ într-o lume în care dacă nu ai like-uri pe facebook, nu te bagă nimeni în seamă, unde pe chat oricine îţi scrie, unde sunt persoane care sunt în stare să-şi dea "Check in" şi pe wc, unde toţi îşi descriu viaţa, unde un singur like de la o persoană contează, unde toţi postează statusuri pe care nici ei nu le cred, unde fetele îşi pun poze aproape dezbrăcate şi aşteaptă RESPECT, unde mulţi cică se îndrăgostesc virual, unde dacă ai ceva cu o persoană postezi pe facebook, unde emoticoanele nu exprimă adevărate sentimente, unde fetele lasă comentarii gen : "iubita, frumoaso, minunato " etc. şi ele de fapt nici nu se suportă, unde toată lumea se bagă în seamă şi comunică, iar când te vad în realitate nici nu te bagă în seamă, unde îţi pui multe poze din acelaşi unghi, unde pui la descriere "ce urât am ieşit sau ce naşpa e poza" doar ca să primeşti complimente, unde toţi sunt şmecherii şi în realitate trec pe lângă tine cu capul în jos, unde gramatica e la pământ, unde pozele unora sunt photoshopate, iar când îi vezi în realitate nici nu îi mai recunoşti.
Cam asta e cu facebook-ul happy
Fundă? :3

6 răspunsuri:
| MissmysteriousS a răspuns:

Hei!
Parerea mea e, ca e doar un site de socializare unde marea majoritate intra din lipsa de ocupatie sau, din pura distractie.
De exemplu pentru o persoana publica acest lucru este in favoarea lui deoarece asa comunica cu fanii /se face auzit si multe altele. In schimb, in loc sa vedem lucruri bune din partea oamenilor obisnuiti, vedem cum curge prostia din ei; tot felul de pitipoance si cocalari aratand cum prostia ii inconjoara, pateaza limba romana cu status-uri fara sens, lipsa de originalitate, faptele indecente ..Sunt persoane care ajung sa traiasca virtual crezand ca este inconjurat de o multime de prieteni, cand de fapt nu este prieten nici cu el insusi [ si aici nu ma refer doar la facebook]
. Pentru ca omul este ca o turma, daca facebook-ul va cadea, se vor inventa alte retele de socializare din ce in ce mai compromitatoare [ Sa ne aducem aminte de hi5, macar acolo se arata decat prostia, pe facebook in schimb, acum, se posteaza chiar si cand sunt la baie, pe wc, se posteaza date persoanale, care pot fi spionate.]. Una din probleme ..este invadat de copii care nu-si mai traiesc copilaria, stau numai pe net, in loc sa profite ca-s copii, habar n-au sa scrie si isi dau cu parerea unor lucruri care nici ei nu stiu de planeta lor...
Daca lumea virtuala ar disparea intr-un mod surprinzator, am avea parte de multe sinucideri laughing)

| SonicAndrei a răspuns:

Nici eu nu am Facebook. Dar poate fi folositor dacă vrei să cauți o persoană pe care nu ai văzut-o de mult. De exemplu, poate un prieten a plecat în străinătate pentru mult timp (înainte să se inventeze Facebook), iar tu vrei să-l revezi. Îl cauți pe Facebook și ești fericit.

Nici mie nu-mi place să tot pun poze și să dau „like-uri". Singurul motiv pentru care mi-aș face cont ar fi acela că multe jocuri multiplayer îți oferă un bonus dacă la dai „Like". Sau altceva, dat tot are legătură cu Facebook sau Twiter.

| Hevnoraak a răspuns:

Am ocazia să vorbesc cu persoane care sunt departe de mine.
Am un wall pe care îmi apar doar știri care mă înteresează de la producătorii de arme, filme, jocuri.Și ocazional umor dar nu de prost gust cu glume traduse din engleză.

| AOLEVRIC a răspuns:

Salut. Sunt toatal de acord cu tine, sa nu ii uitam pe "cersetorii" de like pentru orice poza, pagina si r. ahat posibil. Paginile care fac asa zisele concursuri care vai doamne, poti castiga chiar si o masina laughing [ doar in vorbe, desigur ]. Si sunt stiri stupide, reclame peste tot... oamenii i-ai descris perfect. Nu mai am ce adauga, eu unul urasc "boala" numita facebook.

| Dragonfly6 a răspuns:

Eu il consider un site de divertisment. Asta pana cand ma satur de toate prostiile repetate din 5 in 5 minute.
Parerea mea e ca facebook-ul face un rau destul de mare adolescentilor (si mai nou si copiilor) din cauza aiurelilor care sunt postate zilnic fara sa fie gandite.

| Veritas a răspuns:

Sunt perfect de acord cu tine, tocmai de-asta mi-am șters contul. Te sfătuiesc să faci același lucru. Mie mi se pare o risipă de timp să stai pe facebook.