| IonutzZz07 a întrebat:

Salut tuturor! Am Bacul anul acesta si nu stiu nimic la nici o materie- Romana, Istorie, Logica. Sfaturi pentru cei care au fost ca mine cum ati reusit? Mai am timp?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pui mana serios si inveti zilnic cand vii d ela scoala, macar 2 ore in plus si evident inveti serios cate 10-12 ore sambata si duminica, recuperand toata materia acre nu ai invatat-o pana acum.

| Ariana131 a răspuns:

Crede ma ca ai timp, eu am învățat pe ultima suta de metri eseurile pentru subiectul al 3 lea(NU RECOMAND laughing ) Pot sa te ajut doar la romana, pentru ca am fost profil real nu știu cum te pot ajuta cu Istoria și Logica. Îți povestesc din experiența mea cu învățatul. Am terminat pe 23 mai, acum cu modulele astea, nu știu când terminați voi, n am învățat deloc, deși eseurile le făceam la clasa(si asa e și normal). Mulți din foștii mei colegi au dat banii pe acele cărți care aveau toate eseurile și nu au luat bacul. Pentru ca acolo, in cărți, sunt explicațiile mult prea pompoase, nu ți cere nimeni la bac informații despre autor dar in aceste cărți apar.

Eu am învățat după eseurile date de profesoara mea. M am apucat cu 3 zile înainte sa am bacul, am notat toți autorii pe niște bilețele de la 1 la 12 si m-am apucat. Am avut o presimțire ca pica comedie și asta am învățat, mereu am avut dreptate în legătură cu subiectul al 3 lea, si la simulare la profil real și uman, si la bac.

Dacă îți este greu sa memorezi tot, învață definiția(de exemplu, dacă ai basm, spui definiția lui, sau dacă ai sa arăți relația dintre incipit si final, scrii ce este incipitul cât și finalul), apariția(de exemplu, poezia Plumb a apărut în anul 1916) dacă știi ceva și despre geneza e ok, adică ce l a făcut pe autor sa scrie acel roman sau acea poezie, spre exemplu pe Bacovia când a scris Plumb, l a marcat vizita la mormântul cuiva(sincer am uitat, cred ca al unui domnitor).

Din câte cred eu, ești pe profil uman, la voi pica mereu caracterizare de personaj sau relația dintre 2 personaje. Aici trebuie sa știi definiția personajului, sa știi sa l caracterizezi din punct de vedere social, psihologic si moral, dacă este un personaj principal sau secundar.

Dar nu ma mai lungesc cu aceste aspectelaughing dacă nu poți sa reții 2 secvente pentru a le comenta, învață definițiile, aparițiile și geneza, tema și semnificația titlului, si sa știi sa formulezi opinia personală.

Poate am o presimțire bună si acum: dacă pica proză: Moromeții, Alexandru Lăpușneanu sau Ion, dacă pica poezie:Leoaica tânără, iubirea, Testament(știu ca e pentru uman) sau Joc secund/Riga Crypto si Lapona Enigel(nu știu ce se învață la uman pentru Barbu)

Multă baftă!

| DariaDark a răspuns:

Eu am luat bacu' numai dintr o singura săptămâna de învățat, da nu i ceva ce ti recomand si tie.
Sfatul meu e sa cauti online posibilități, vezi că sunt persoane care oferă cursuri, sau pagini free cu material pentru bac. De asemenea, daca îți place sa înveți cu oameni noi, îți recomand discord, este un server unde sunt studenți si elevi care învață împreună. (Dm dacă te interesează serverul)