| Deni237 a întrebat:

Salut tuturor! Am si eu o intrebare, voi ce faceti cand va simtiti singuri? Cand simtiti ca nu mai face fata problemelor din jurul vostru? Va cufundati in vicii (tigari, bautura, etc)? Desi as vrea sa vad niste solutii beneficiare pe care le folositi. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Bautura, tigari, etc, sunt chestii inutile si prostesti, facute de persoane cu nu foarte multa minte. Nu ma refer la persoanele care fumeaza sau beau pentru ca asa vor, pentru ca le place, aia e alegerea lor, ma refer la acele persoane care o fac sperand ca asa o sa scape de durere.

Nu scapi de durere, nici prin bautura, nici prin tigari. Scapi temporar, pentru cateva minute, ore, maxim cateva zile, dar atat, dar durerea revine, si in timp, o sa ai parte si de durere fizica, nu numai sentimentala.

Am avut si eu momentele mele urate, si daca stau putin sa ma gandesc, am avut mai multe momente urate decat frumoase, si crede-ma ca orice tampenie gen "fumeaza, bea, taie-te, loveste-te" etc, nu functioneaza, n-am fumat, dar am baut, m-am lovit, chestii de genul, si nu sunt lucruri care iti alina suferinta.

Ce poti sa faci, este sa te concentrezi pe altceva, sa iti gasesti ceva de facut. Nu cred ca esti un maestru zen sau ca meditezi de luni de zile ca sa-ti poti controla gandurile cand esti singura, in liniste, deci evita asta.

Fa ceva care sa-ti distraga atentia. Uita-te la filme/seriale care sa nu aibe legatura cu romantismul, uita-te la comedii, actiune, etc.

Du-te pe afara cu cine vrei tu, stand cu alte persoane uiti de durere, pentru ca te concentrezi pe ele.

Fa ceva sa-ti placa. Evident, nu o sa-ti placa ce fac eu, dar ca si exemplu, cand sunt trist la un nivel normal, gen s-a intamplat o chestie nasoala sau ceva de genul, pur si simplu lucrez (codez), ori ma uit la ceva pe net.

Daca am parte de o situatie nasoala, de obicei ma joc singur ori cu alte persoane, si asa fac si ceva ce-mi place, si interactionez si cu alte persoane, ceea ce-mi mai alina din durere.

Daca vrei sa scapi de durere fa ceva care sa-ti distraga atentia - uita-te la filme, citeste, lucreaza ceva, joaca-te ceva, du-te afara cu prietenii, lucruri de genul.

Sa bei sau sa fumezi nu-ti alina durerea. Cand am vrut sa ma apuc de fumat tot din cauza durerii cineva mi-a zis simplu "Nu iti alina durerea, sa stai singur si sa fumezi te face doar sa te gandesti la durere, nu sa scapi de ea".

Iar cu bautura la fel.

Scapa de durere intr-un mod inteligent, nu cum fac toti tampitii "Aaaa, m-a parasit, ma fac muci de beat", ca o sa-i revina durerea a doua zi, plus o durere de cap.

7 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Pai imi ocup timpul..ascult muzica, lictez, citesc, ma joc LOL, imi fac curat pe la carti. Mai pe scurt trebuie sa fii mereu activa pentru ca astfel sa nu mai simti singuratatea.Viciile nu sunt o solutie ci un mod de autodistrugere.

| peperonies a răspuns:

Si? cum merge clasa a 8-a?

| Cameliapantiru a răspuns:

Salut, Deni!
Eu m-am cufundat intotdeauna, in perioadele dificile din viata, in lectura si auditii muzicale, ce-mi ocupau tot timpul liber, imi solicitau toata concentrarea si atentia si imi si bucurau mintea si spiritul.
Nu am fumat niciodata, iar alcool nu consum decat in cantitati foarte reduse, la ocazii special.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu fac nimic. Trece de la sine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viciile sunt pentru oameni slabi.

| cristi10grei a răspuns:

Eu unul ascult muzica dar nu trista, 2 ma jox pe xbox. merg in oras, mai alerg ma vad cu tovarsi o duma o gluma un fluierat dupa o fata happy ar fi bine sa gandesti tu ce hobiuri ai si punele in practica, incearca sa te uiti mereu in oglinda si pune-ti intrebari poate pare stupid dar ai sa vezi ca mege

| malvinacroft a răspuns:

Viciile sunt o pacaleala, iti creaza mai multe probleme decat ai acum, pe mai multe planuri, si mai greu de rezolvat. Apuca-te de ceva care iti fortifica psihicul - ori o disciplina spirituala (reiki, meditatie, orice in legatura cu dezvoltare personala) si sport, facut sistematic, orice sport iti place tie. Poate ca la inceput o sa ti se para ca nu au prea mare legatura cu problemele tale, dar dupa ceva timp, o sa fii surprinsa ca gasesti rezolvari neasteptate la ele...