| oanaa999 a întrebat:

Salut tuturor! Anul aceste trec pe clasa a-10 a si as vrea sa stiu ce ar trebui sa mai repet la matematica si la fizica, mentionez ca sunt la profilul mate-info...dau funda:*

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Eu tocmai am terminat clasa a10a la acest profil (ma rog de fapt eu eram mate-info intensiv tongue) deci te pot ajuta.
La matematica repeta materia din clasa a9a oricum, pentru ca majoritatea profesorilor dau test initial la acest obiect.
In clasa a10a veti invata urmatoarele chestii :
Matematica :
- numere reale
- radicali
- rationalizari
- logaritmi
- functii
- ecuatii si inecuatii
- module
- functia logaritm
- functia exponentiala
- functia putere cu exponent par si impar
- functia radical
- logaritmarea unei expresii
- functii trigonometrice : sin, cos, tg, ctg si inverse pentru acestea adica arcsin, arccos, arctg, arcctg
[La functii veti face definitia lor, monotonia, injectivitatea, surjectivitatea, bijectivitatea, veti verifica daca sunt inversabile, graficul, convexitatea ]
- functii injective, surjective, bijective, inversabile
- functii convexe / concave, inegalitatea lui Jensen
- ecuatii trigonometrice
- ecuatii logaritmice
- ecuatii si sisteme de ecuatii exponentiale
- inecuatii logaritmice, exponentiale...
- ecuatii si inecuatii irationale
- numere complexe
- ecuatii bipatrate
- forma algebrica si forma trigonometrica a numerelor complexe
- interpretarea geometrica a numerelor complexe
- partea reala si partea imaginara a unui numar complex
- ecuatii cu solutii numere complexe (delta < 0, care nu au solutii reale)
- aranjamente, permutari, combinari
- probleme de numarare
- multimi finite si infinite
- metoda inductiei matematice
- binomul lui newton
- identitati si sume de combinari
- geometrie analitica
- vectori
- distante
- lungimea unui segment determinat de 2 puncte in reperul cartezian xOy
- aria unui triunghi
- distanta de la un punct la o dreapta
- distanta dintre 2 drepte paralele
- conditii de paralelism si perpendicularitate
- panta unei drepte
- ecuatiile dreptei in plan
- probleme de programare liniara (asta e o tema optionala, nu e in programa)
- probabilitati
- matematici financiare : credit ipotecar, automobil, etc
- statistica
Fizica e relativ simpla in acest an, ai de repetat capitolele de termodinamica si electricitate.
Termodinamica :
- ecuatia de stare
- starea tripla a substantei
- calorimetrie
- presiunea in cilindri cu piston si in tuburi in forma de U
- lichefierea, solidificarea, topirea, sublimarea, desublimarea (transformarile de faza)
- transformarile gazului ideal : izobara, izoterma, izocora, oarecare / generala, adiabatica, politropa
- motorul otto, randamentul lui
- masini termice : motor, pompa, masina frigorifica
- motor diesel si randamentul lui
- ciclul carnot si randamentul lui
Electricitate :
- legea lui ohm
- legile lui kirchoff
- rezistenta electrica, rezistente legate in serie sau paralel
- capacitatea calorica, condensatoare in serie sau paralel
- surse legate in serie sau paralel
- electromagnetism : inductia electromagnetica, conductori liniari, solenoid sau bobina, camp magnetic, forta electromagnetica, forta electrodinamica, tensiunea indusa, curent indus, magneti
Eu ti-am spus aici in mare ce se va studia, iti dai seama ca nu tin minte tot.
De repetat, nu stiu cat poti sa repeti... sunt multe chestii noi. Si de obicei profesorii iau la inceput totul de la zero.
Ai putea repeta la mate functii, grafice, trigonometrie, numere reale, geometria aia cu coordonate, probabilitati. Restul nu prea s-au m-ai facut.
La fizica te poti uita peste ce ai m-ai facut din termodinamica, electricitate si magnetism in gimnaziu. In a9a nu cred ca ati facut (eu cel putin nu am facut, in a9a am studiat optica si mecanica)
Sper ca am ajutat. Spor la invatat!

| oanaa999 explică (pentru AnonimaOk):

Mersi mult raspunsul tau chiar m-a ajutat:*

| AnonimaOk a răspuns (pentru oanaa999):

Cu placere. Fundita? big grin