| MARISASOFIA a întrebat:

Salut.Sunt in clasa a 8 a si termin anul asta si nu stiu la ce liceu sa merg:mate-info sau filo?
mama spune ca la mate-info ai mai multe optiuni, dar nu stiu parca eu as vrea mai mult la filo.La mate-info n-ar fi problema matematica ci mai degraba fizica si chimia.
Va rog sa ma ajutati! straight face

7 răspunsuri:
| ๓єllเครtคг a răspuns:

Pai trebuie sa te iei dupa parerea ta, dupa materiile la care esti tu mai bun si daca ti-ar place la acel profil!

| Totui0verde a răspuns:

Spune-i mamei tale ca este alegerea ta la ce profil te vei duce. Stiu ca fiecare parinte doreste pentru copilul lui tot ce este mai bine si sa aiba un viitor asigurat.Si mama mea a vrut la acest profil sa intru dar nu am dorit pentru ca nu ma descurc cu matematica(acum sunt clasa a 12a); dar uite ce s-a intamplat cu niste prieteni care sunt la mate-info si sunt clasa a12a: dupa ce au dat simularile la matematica si fizica/chimie in noiembrie si au luat numai note de 3 si 4 au realizat ca dupa 4 ani de matematica si fiziza/chimie ar trebuie sa se mute fililogie ca sa le fie bine pentru ei la bac.
Ce am dorit eu sa subliniez sunt urmatoarele lucruri: Este decizia ta la ce profil vrei sa intri, gandeste-te ca daca intri la profilul x sau y ce materi vei da la bac, daca crezi ca vei fi pregatita... Mult succes in viata si ori ce decizie vei luat tu va fi cea mai buna pentru tine.

| AndreeaM303 a răspuns:

Buna! Eu sunt la filologie si oarecum am avut aceeasi problema.Doar ca pentru mine a fost clar ca filologia e cea mai buna optiune pentru ca iubesc engleza si limba romana.Trebuie sa te gandesti la ce iti place tie cel mai mult, nu trebuie sa te gandesti la un refugiu de anumite materii. Daca iti place matematica si vrei sa mergi mai departe pe real, atunci trebuie sa iti asumi riscurile si sa depui un efort pentru a trece cu bine de materile "problema".Nu privi filologia ca pe un refugiu! Gandeste-te bine ce iti place tie cel mai mult, fa ce crezi tu ca o sa-ti ofere satisfactie profesionala si sulfeteasca! Good luck!

| MARISASOFIA explică (pentru AndreeaM303):

Si cum este la filo?

| MARISASOFIA explică (pentru AndreeaM303):

Si cum e la filo?

| AndreeaM303 a răspuns (pentru MARISASOFIA):

Toata lumea spune ca e usor, ca cei de la filo nu au nicio treaba cu scoala, dar tin sa-i dezaprob[asta din punctul de vedere al unui elev ce se implica si invataon the phone.E adevarat, poate nu se compara cu mate-info, dar are si filologia ceva materii mai grele.Latina imi da ceva batai de cap, in plus trebuie sa citesti mult si sa depui efort la engleza si franceza/germana.Cum spuneam, mie imi place si nu regret nici o secunda ce am ales.Desi trebuie sa recunosc ca viitorul ma ingrijoreaza putin, dar sincer nu atat de mult.Important e sa faci ce iti place si ce crezi ca o sa iti aduca un viitor bun.In rest,filologia o sa inceapa sa "se simta" din clasa aXIa,atunci cand toate materile vor fi umane,mai multe ore de romana,latina, engleza, istorie, geografie, franceza/germana.

| MARISASOFIA explică:

Va mulumesc pentru raspunsuri...dar, mama a zis sa ma gandesc foarte bine si la viitor