| anonim_4396 a întrebat:

Salut, tuturor!
Azi nu vreau sa va intreb ceva, azi vreau sa va povestesc ceva:
TRECUT și PREZENT.
Trecutul meu sună cam așa: Am varsta de 20 de ani sunt un tip diferit de toti baieti din ziua de azi (așa ma consider eu) nu am pus gura niciodata pe bautura si nu am fumat niciodata, nu injur, asa am fost crescut!
Toata viata mea am muncit si am strans bani, mai exact de la varsat de 16 ani pana la varsta de 18 ani am muncit si fiecare bănut castigat l-am pus deoparte, vruiam sa imi deschid o mica afacere sa incerc sa fac ceva cu viata mea, poate am reusit, poate nu.
La varsat de 18 ani, am pus bazele unei SOCIETĂTI care mai tarziu a devenit o firma de IT, toti bani mei erau bagati in FIRMĂ, primele luni, era un dezastru, nu am castigat nimic, era dezamagit, trist, terminat, dar parca DUMNEZEU ma asculata si cu incetul a reusit sa mearga si eram in sfarsit fericit, am continuat cu bani castigati din IT, am mai deschis 2 magazine de haine si o cafenea, in prezent lucrez sa deschi un mini teren de fotbal!
Asta e partea frumoasă din TRECUTUL meu, partea REA sună cam asa!
Vreau sa ma intorc in perioada liceului, cand eram in liceu era un copil sarac nu aveam o stare financiara buna, dar ma descurcam era bine asa, pana cand mi-am facut o pietena pe vremea aia credeam ca IUBIREA si FERCIREA nu se tin cu bani ci cu DRAGOSTE eram un copil asa credeam, prietena mea de atunci era o fata ce iubea bani, vroia mereu cadouri, bani multi, vacante, excursi, isi dorea multe, nu puteam sa ii ofer tot ce isi dorea atunci, nu stiu daca m-a iubit, dar eu am iubit-o ca pe ochi mei din cap, era universul meu, faceam abosul tot pentru ea, dar m-a dezamagit, m-a facut sa sufar, mi-a dat mesaj ca vrea sa ne vedem cu niste prieteni sa iesim si normal m-am dus, i-am cumparat o SIMPLA CIOCOLATA, cand m-a vazut cu ciocolata mi-a dat cu ea in cap, ea vrea bani, ea vrea multe, m-a facut de rusine, ma terminat, am plecat acasa si am primit un mesaj de la ea si suna cam asa: " Esti sarac lipit, nu esti bun de mimic, mi-am batut joc de tine, esti un nimeni, o sa mori singur, imi doresc sa mori singur, jegosule ", domane cand am vazut mesajul, mi-a distrus inima, am plans nopti la rand, si il certam pe DUMNEZEU, de ce mie cu ce ti-am gresit, DE CE?, dupa aproape 2 saptamâni am iesit pe afara cu un prieten sa bem o cafea, si am vazut-o pe iubita mea (mai bine zis fosta mea iubită), era cu un baiat se tine in brate si se sarutau, parca ceva in inima mea sa distrus, eram dezamagit, am plecat acasa cu ochi umezi, imi venea sa plag IAR pentru EA. Am ajuns acasa si am decis ca e timpul sa plec mai departe sa imi fac viata mea departe de EA, foarte departe, mi-am facut bagajul si in 2 zile am fost mutat, si am muncit mult si am reusit (zic eu ca am reusit ), dupa ce am reusit cu FIRMA cu tot, singuratatea ma omora, pana intr-o zi ......Acum vreau sa trec la prezent!

PREZENTUL meu sună cam așa: Intr-o zi pe seara am decis sa ies in parc la aer curat, sa incerc sa ma relaxez, eram pe o banca in parc si mancam pufuleti (da ai citit bine, pufuleti), langa mine si-a cerut voi o domnisoara daca poate sa se aseze lana mine si normal ca am acceptat, avea un catales superb, i-am dat un pufulete la catalesu, cand m-am uit la ea a inceput sa rada, sa uita la mine si mi-a zis, "Te cunosc de mai putin de 5 minute, dar ai ceva pe suflet, se vede in ochi tai", i-am zis "Da asa e, am", simteam nevoia sa vorbesc cu cineva si i-am povestit toata viata mea, timp de 2 ore eu am vorbit ea a tacut, dupa ce am terminat de zis tot, s-a ridicat si a zis ca trebuie sa plece, si i-am zis daca este nevoie sa pleci INTELEG, imi era prea rusine sa ii cer un numar de telefon asadar m-am intors pe aceea bancuță timp de 4 zile, si am asteptat-o dar nu a aparut in acele zile, nu stiu parca mi-a facut ceva, in cea de a-5-a zi, a aparut s-a asezat jos si i-am zis ca te-am asteptat 4 zile aici de ce nu ai mai venit, ai patit ceva, raspunsul ei ma surprins, EU am fost mereu aici, la circa 100 de metri era o banca cu un tufis in fata si nu se vedea daca sta cineva pe ea, ea a stat acolo timp de 4 zile, cand eu veneam sa o astept, am intrebat-o de ce nu ai venit la mine s-a vorbit, mi-a zis ca s-a dus acasa si a plans, povestea mea a emotionat-o si nu putea sa imi zica nimic, si era bucuroasa ca am venit timp de 4 zile pe banca sa o astept.
Am continuat sa ne vedem, stam amandoi impreuna, suntem fericiti impreuna!
Mereu pe aceea banca, cand ne intalneam ii duceam un buchet de flori si o cutie mare de boboane. MEREU, pana intr-o zi cand m-am decis sa ii duc o SIMPLĂ CIOCOLATA, simpla, cand am ajuns, i-am zis ca i-am luat ceva, mirată, CE?
Ti-am luat o SIMPA CIOCOLATA, atunci m-a luat in brate si m-a sarutat de 3-4 ori, era fercita, am intrebat-o de ce faci asa pentru O SIMPLA CIOCOLATA, mi-a zis ca nu conteaza ce i dau, mi-a zis ca CIOCOLATA asa cum e ea simpla o pot imparti cu tine si ma face cea mai fericita fata din lume si iti multumesc a zis.
Mi-am zis in minte, TU o sa fie Soția mea, ea e aleasa, ea e TOT.
O simpla ciocolată.
Timpul trece si TOTUL merge bine, suntem impreuna asta conteaza.

Acum 3-4 zile m-am decis sa plec cu IUBITA cateva zile la Țară la BUNICI, am mers si a fost frumos.
Cat eram acolo, am decis sa mergem la un SuperMarket din apropiere sa cumparam una alta, cand ma plimbam printre rafturi, cand de odata ceva ma atinge pe umar, cand ma intorc, era FOSTA MEA IUBITĂ, stia ca am ajuns un om bine, si m-a intrebat " Ce mai, faci, TU? " i-am raspuns " Foarte bine " credea ca sunt singur, cand langa mine apare IUBITA MEA cu celebra CIOCOLATĂ, si mi-a zis " PUFULETE, MAI TI MINTE, CIOCOLATA ASTA", i-am raspuns " Normal ", si IUBITA mea a plecat de langa mine, m-am uita la FOSTA MEA IUBITA, era dezamagita, era trista, oricum, arata urat, era schimbata, nu mai era fata aia, i-am demonstrat ca nu am ramas un "NIMENI, UN JEGOS, CA O SA MOR SINGUR" vorbele ei, i-am demonstrat ca am reusit in viata chiar daca am 20 de ani, am o casa cumparata din bani mei, am o masina, si am un INGER langa mine care are grije de mine, am tot ce mi-am dorit poate chiar mai mult...

Nu am judecat-o NICIODATĂ, eu nu pot sa judec, doar DUMNEZU poate.
A fost o experienta, grea, dar am reusit sa ma ridic.
Fetelor, iubitil pe cel de langa voi as acum e, bogat, sarac.
Daca e sarac o sa munceasca pentru voi, sau mai bine munciti cu el, claditiva un camin, o familie, bani azi ii ai maine, nu... FAMILIE pentru mine e mai importanta decat Bani.

Când iubești o persoană, o iubești așa cum este. nu așa cum ți-ai dori tu să fie!

Nu renuntai niciodata la visele voastre, cand sunteti jos, ridică si demonstreaza ca toti cei care sau inselat fata de tine, ridica si LUPTA. POȚI SĂ O FACI!

Hey, merci mult! Nu stiu daca o sa citeasca cineva asta, sper sa indraznesca cinevea.
Nu uita, tu poți să fi schimbare.

Vă doresc, o zi bună!

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Si acum esti catelusul ei si ea profita de banii tai cool poveste ce sa spun, eu nu cred in basme de astea, vinde gogosi in alta parte

| AnoAnonima0 a răspuns:

Ma impresionant povestea ta.

| Nemessys a răspuns:

Frumos. happy Mi-a placut mult ce am citit.
Cand citesc povesti de genu', parca prind asa o incredere in mine si un hype din ala. Chiar daca nu sunt in aceeasi situatie ca a ta. Dar totusi, imi da mai multa incredere in mine.

| OldSoul a răspuns:

O poveste emotionanta.
Sincer sa fiu aproape-mi dadeau lacrimile laughing