| Belly a întrebat:

va og spuneti-mi cat dureaza rubeola ca am citit pe net si scrie k dureaza 3 zile altundeva 5 ...altundeba o saptamana 5-7 zile cat dureaza Va rog urgent. aa si mie mi-au aparut de ieri putine pete in a cata zi sunt happyFunda

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Depinde cât de agresivă este.
Perioada de contagiune începe cu circa 7 zile înainte de erupție și durează 14 zile după debutul erupției, timp în care se poate izola virusul. Eliminarea maximă a virusului și respectiv contagiozitatea maximă, are loc pentru o perioadă de 11 zile: 5 zile înainte și 6 zile după apariția erupției. Unii au izolat virusul până la 3 săptămâni după apariția erupției.
Sfat: consultă medicul de familie.
Sănătate și fără baie generală.
Pa, pa.

| Larette a răspuns:

Si eu am acum rubeola, si crede-ma, daca abia ti-au aparut ieri, iti mai tine in jur de 5 zile (ma refer la petele rosii), ce sa mai zic ca dupa trebuie sa mai stai 3-4 zile in casa ca sa nu dai si la altii si sa nu iti apara tie din nou.

| CarlosBogdan17 a răspuns:

In jur de o saptamana jumate.

| CarlosBogdan17 a răspuns:

Dar iti sugerez sa te duci la medicul de familie iti poate da mai multe informatii.

| Belly explică:

Auziti eu nu inteleg ceva eu am bubite numai pe palma si pe laba piciorului...nu prea inteleg si doar aici ma mananca insuportabil chiar am plans ziceti-mi o sa-mi apara pe tot corpul sau cum? aaa si abia azi a inceput sa ma manance happy ajutati-ma va roog astept multe opini big grin :*

| AndreeUtSaA a răspuns:

Si eu am rubeola, mi-a aparut joia trecuta si bubitele au disparut luni dar doctora mi-a recomandat sa stau in casa o saptamana si dupa saptamana aia cand iesi afara trebuie sa fii foarte bine imbracata ca sa nu reapara.insanatosire grabnicakiss