| Anonimm69 a întrebat:

Salut, vinerea aceasta mama mea pleaca in strainatate pana pana in iunie si eu va trebui sa plec la tata, intr-o comuna si pur si simplu nu-mi prea place, autobuzele inspre oras sunt mult mai rare din punct de vedere al orarului dar fac 10 minute cu autobuzul, la fel ca in oras, nu o sa pot sta pana seara, nu am prieteni acolo doar un coleg care vine in weekenduri si sta destul de departe si nu am prieteni acolo.Nu voi mai putea sta prin oras cu colegii, doar in weekenduri voi veni in oras si voi sta singur acasa.Ar fi si niste chestii pozitive ca ma mut, dar pur si simplu nu vreau, nu imi place.Ce sa fac?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Adevarul este ca, mutarea asta are mult mai multe beneficii pentru tine, decat crezi tu.
In primul rand, nu mai pierzi zilele si noptile cu prietenii, avand mult mai mult timp de invatat.
Weekendurile sunt pentru activitati cu tatal sau pe langa casa lui, ceea ce-i nemaipomenit pentru dezvoltarea ta fizica.
Cat despre drumul spre oras, chiar nu-i nici un inconvenient, atata vreme cat vien dupa un anume orar, nici nu ai de ce te speria ca vin rar, ca poti merge un pic mai devreme in statie, sa prinzi un autobuz mai de dimineata.
Din pacate, intrebarea ta "ce sa fac?" nu te pune in pozitia sa alegi, ca esti minor si vei fii fortat de lege si de imprejurari, sa mergi oricum la tata.
Trebuie doar sa accepti cu bucurie schimbarea si sa faci ajustarile necesare in viata ta.