| anonym000000 a întrebat:

vreau sa imi iau niste papagali perusi. si intrebarea e cum pot face sa ii dresez? adica am vazut pe net videouri cu papagali perusi ca altii vorbeau, sau se plimba prin casa. statea p umar, p tastatura nu fugeau... se jucau. am mai avut 2 perusi femela si mascul si cand le-am dat drumu prin casa au zburat prin toata casa..sa fuga. dau fundita la cel mai bun raspuns

1 răspuns:
| LoveIsTheAnswer a răspuns:

In primul rand vreau sa iti spun ca am si eu 2 perusi femela si mascul si ca si ai tai nu stiu sa faca nimic altceva decat sa zboare ca disperatii prin casa daca le dau drumul si sa ciripeasca, secretul este sa iti iei doar unul, fara pereche ca toata atentia lui sa se canalizeze asupra ta, dar asta inseamna ca tu trebuie sa stai mereu cu el sa ai grija de el sa ii vorbesti mereu sa il alinti. in modul asta o sa se ataseze atat de tare de tine incat o sa stea si pe umarul tau o sa manance din farfurie cu tine o sa si vorbeasca cu tine chiar dar asta numai daca o sa stai mereu sa vorbesti cu el si sa ii repeti mereu aceleasi cuvinte... happy