| Slash1 a întrebat:

Salut vreau sa-mi cumpar o camera foto compact si nu stiu daca sa-mi iau un NIKON Cooplix L21 sau un Fuji AV150 care credeti ca este mai buna din astea 2? si daca se poate sa argumentati putin

1 răspuns:
| ZyReXe a răspuns:

Nikon Cooplix L21= Aparat foto digitala Nikon COOLPIX L21, senzor CCD, 8.0 megapixeli efectivi, zoom optic 3.6x, zoom digital pana la 4x max., reducerea electronica a vibratiilor, tehnologii 3x anti-incetosare, sistem portret inteligent, inregistrare video si mod automat facil, ecran LCD 2.5",

Fuji AV150=Model: AV150

Culoare: Negru

Tip senzor: 1/2.3-inch CCD

Nr. de pixeli (megapixeli): 14

Zoom optic: 3x

Dimensiune ecran LCD (inci): 2.7"

Distanta focala (f=mm): f=5.7 - 17.1mm, equivalent to 32 - 96mm on a 35mm camera

Obiectiv: Fuji

NightShot: -

Procesor imagine: -

Nivel alb automat: Da

Nivel alb: Fine, Shade, Fluorescent light (Daylight), Fluorescent light (Warm White), Fluorescent light (Cool White), Incandescent light

Rezolutie maxima: 4288 x 3216

Aspect imagine: 3:2, 4:3, 16:9

Focalizare: Auto focus

Sensibilitate ISO: Auto / Echivalent ISO 100 / 200 / 400 / 800 / 1600 / 3200* (*3MP or lower)

Mod Blit: Red-eye Reduction Auto, Red-eye Reduction & Forced Flash, Suppressed Flash, Red-eye Reduction & Slow Synchro, Auto, Forced Flash

Stabilizator: Stabilizator imagine digital

Declansare automata: 10+2 sec

Tip ecran: LCD color, Approx. 96% acoperire

Vizor: -

Compatibilitate card: SD/SDHC

Memorie interna (MB): 24

Zoom digital: 6.7x

Captura video: 1280 x 720@24fps, 640 x 480, 320 x 240@30 frames/sec.

USB 2.0: Da

Sistem baterie: 2x AA type

Greutate (g): 119

Dimensiuni LxIxA (mm): 93 x 60.2 x 27.8

Recomand Nikon Cooplix L21 deoarece daca te uiti la ele doua iti dai seama clar ca Nikon are mult mai multe dotari si ii si firma mai buna