| uiteasa a întrebat:

Vreau sa sun pe cineva in Germania. Eu sunt pe Orange pe prepay si persoana din Germania pe Vodafone pe abonament. Daca sun eu cat ma costa pe mine si cat pe cel din Germania? Eu din Romania de pe Orange si el in Germania pe Vodafone. Merci mult!

1 răspuns:
| OrangeHelper a răspuns:

Salut,
daca persoana pe care vrei sa o apelezi este un utilizator al unei retele de telefonie mobila din Germania, vei fi tarifat pentru apeluri internationale pe mobil. Cel pe care il apelezi tu nu va fi taxat daca se afla pe teritoriul Germaniei, ci doar daca daca se afla in roaming, intr-o alta tara. Daca insa persoana pe care vrei sa o suni se afla in roaming cu o cartela apartinand unui alt operator din Romania, tu vei fi tarifat conform tarifelor in vigoare pentru apeluri catre alte retele nationale, iar cel pe care il apelezi conform tarifelor de roaming aplicate de operatorul respectiv.
O zi buna,
Orange Helpers