| RTDRomania a întrebat:

Salutare, am si eu o intrebare, vreau sa merg cu prietena mea si cu parintii ei in vacanta in afara tarii dar ea inca nu e majora...
Si ma intrebam, daca ea merge cu mine in masina si parintii ei in alta masina, poate trece vama cu mine, chiar daca ei nu sunt in masina cu noi, sau trebuie sa fie neaparat in masina cu ei?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

O minora nu poate calatorii peste hotare, neinsotita de parinti sau de tutorele legal!
In cazul asta, ea trebuie sa mearga cu parintii ei sau sa-ti faca tie procura notariala, in care ambii parintii declara ca, sunt de acord sa ti-o incredinteze tie.

Ca mama iti spun ca, nu mi-as da copila pe mana unui sofer incepator sub nici o forma!
Viata copilului meu este mai pretioasa decat increderea intr-un strain, sa-mi protejeze copila.
Asadar, nu cred ca parintii ei vor fii de acord sa-ti incredinteze tie, viata copilei lor!
Dar asta trebuie discutat cu parintii fetei.

| RTDRomania explică (pentru Violleta2022):

Multumesc de raspuns, dar nu am zis ca sunt incepator sau ceva la modul, am pus o singura intrebare... cum nicaieri in lege nu pune problema astfel si nu am mai intalnit o astfel de problema si va asigur ca eu conduc mult mai prudent si mai bine de parintii eiwinking

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu poate trece. Și nu e asa complicat sa se dea jos la granița și sa schimbe mașina

| FruttiFresh300 a răspuns:

Ai nevoie de procura pentru ea, nu poate trece cu tine altfel. Merge cu tine până la vamă și schimbați acolo, apoi vă schimbați iar. Simplu!