| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o nelamurire. De obicei cand ma uit la ceas, chiar atunci ma uit la ceas cand e ora fixa, adica (--:00), la ore diferite. Am inceput sa ma speriu, sunt mirat, habar n-am de ce mi se intampla asta. Ok, ma uit o data, de 2 ori dar deja de zeci de ori e prea de tot. Ce-i cu mine? De ce se intampla sa ma uit la ore fixe la ceas?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu pot sa iti raspund la intrebarea asta pentru ca nu stiu...Dar acelasi lucru mi s-a intamplat: La orele de geografie (de 5 ori mi s-a intamplat) sa ma uit la ceas si sa vad mereu "fara un sfert" Dar numai la ora de geografie.

| ksuper31 a răspuns:

Chestia asta este în subconştient. Nu realizăm, dar când suntem presati de timp sau în general stresaţi, unii dintre noi cronometrează timpul inconştient. După un anumit timp vei ajunge sa nu te mai uiţi la ceas, eu il numesc un al n-lea simţ, pentru că până acum am observat că pe lângă cele 5 simţuri mai există alte cel puţin 50 care trebuiesc doar observate. Nu-ţi poţi imagina cât de multe lucruri faci inconştient.
Succes!
P.S: Şi eu am păţit, cu 33. Încă păţesc. Mă crezi sau nu, chestia asta mi-a schimbat viaţa.

| raducebotari a răspuns:

Si mie mi s-a intimplat asta, doar ca diferenta e ca eu vedeam doar numere palindroame(adica care secitesc la fel invers:1001, 2222,1331).Totusi am facut un calcul, am numarat de cate ori am vazut numere palindroame, de cate ori nu, si am observat ca nu e nimic foarte ciudat.In plus noi oamenii stim sa tinem minte doar succesele, adica cind te uiti la ceas si nu e ora fixa e totul in regula si uiti imediat, dar cind te uiti si e ora fixa tii foarte bine minte evenimentul.
Eucred ca in curind iti vei da seama ca nu e nimic magic, pina la urma poate fi vorba si de noroc, chiar daca sansele sunt foarte foarte mic.