| anonim_4396 a întrebat:

As dori ca dupa terminarea liceului sa urmez o facultate sau postliceala in domeniul medicinei. Ce facultati/postliceale ar fii si unde in acest domeniu? Si as dori sa mai stiu la ce se da admitere si ce materii se fac, care sunt cele de baza. Multumesc, dau funda.

1 răspuns:
| MaliciousDeath a răspuns:

Un sfat dragut, alege facultatea in schimbul unei postliceale.O sa se vada mai tarziu diferenta.Cam la orice universitate de medicina vei gasi si specializari mai lejere de tipul: asistenta medicala,nutritie si dietetica,moase,bfkt,tehnica dentara,asistenta dentara.
Daca te duci pe partea de dentara,la baza o sa ai morfologia dentara,materiale,instrumentar si practica.
Daca te intereseaza asistenta,bagi anatomie,fiziologie si multe chestii de specialitate,plus practica.
La moase,chestii de moase,embriologie,obstetrica.
La bfkt accentul se pune pe cunoasterea anatomiei, metode de recuperare, fiziopatologie, kinetologie.
Admiterea este in general din biologie, plus fizica sau chimie la alegere.Grile.