| selenem97 a întrebat:

Aș dori să urmez cursurile unei facultăți pentru a deveni inginer chimist. Nu vreau să plec din țară. După terminarea facultății o să îmi găsesc de muncă in domeniu? Salariul unui inginer chimist e unul decent? Nu vreau sa termin o facultate si dupa sa nu-mi gasesc de lucru. Unii spun ca industria chimica este moarta la noi. As vrea sa lucrez in domeniul farmaceutic sau cel al cosmeticelor.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se pare ca nu esti la curent cu piata locurilor de munca si absolventii de facultati.
Nici o facultate in ziua de azi, nu vine cu loc de munca asigurat. Facultatile au aparut ca ciupercile dupa ploaie, fiindca sunt o afacere banoasa.
Multe sunt facultati private, iar unele facultati te primesc si fara examen si chiar cu diploma de bac si media 6, doar ca sa ia un banut de la guvern si ei sa se prefaca ca te invata ceva, fiindca la sfarsit de facultate nu doare pe nimeni daca tu iti gasesti ori nu de munca.
Dupa cum spuneam, anual termina mii si zeci de mii de studenti la toate facultatile, dar cati din ei isi gasesc loc de munca?
Uiat-te la cei de la Drept: 1000 de absolventi pe an, dar posturi numai 5-10 pe fiecare judet.
Ce crezi ca se intampla cu ceilalti 990 care nu au locuri de munca?
Dar cu cei care au terminat cu 1-2-3 ani in urma?
Iti spun eu: de disperare si pentru ca trebuie sa manance ceva, unii ajung sa munceasca in piata, la tarabe, ultii in agricultura sau chiar la o spalatorie auto.
Am 2 colege care au facut dreptul si impletesc hainute si mansuri pentru copilasi.

Ce doresc eu sa-ti spun este: daca vrei sa faci o facultate, apai nu te juca, fa-o si da tot ce poti, fiindca terminand o facultate cu 9.50 si 10 ai sanse sa fii cerut de cine stie ce uzina sau combinat chimic, daca ai note mici, nu te baga nimeni in seama si ingrosi randurile somerilor pentru 9 luni, iar dupa aceea, iei ce ai noroc sa gasesti pe la piata, agricultura sau in constructii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu asculta ce spune jassmina adica VIOLeta 2022

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, face scam

| Feri5 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din 1000 de absolvenți și 5 - 10 locuri pe județ rămân 990 de șomeri, pentru că în capul Jassminei România are numai un județ...