| kidu_6779 a întrebat:

Salutare!
As vrea si eu niste informatii despre cum as putea aplica pentru o bursa in strainatate [facultate], cam care ar fi costurile si cum ar trebui sa procedez pentru a beneficia de o asemenea bursa?
Momentan sunt in clasa aXI-a si am inceput sa ma gandesc serios la o posibila bursa de studii in afara.
E cineva pe TPU care a reusit sa obtina o astfel de bursa?
Ce activitati ar trebui sa interprinda un elev pentru a reusi?
Care este mediul "optim" pentru o persoana cu venituri medii?[ce tara]
thinking Sunt total pe dinafara.
Va rog sa nu ma luati cu misto-uri...si chiar am nevoie de cat mai multe informatii.
Ps:daca este cineva pe aici ce trece printr-o astfel de situatie [bursier in strainatate sau ceva asemanator]...va rog, trimiteti-mi id-urile printr-un mesaj privat.happytongue
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| draLmi a răspuns:

Felicitari pentru faptul ca vrei sa pleci din tara! Si eu sunt tot in clasa a XI-a si am aceleasi planuri de viitor. Din cate am inteles eu sunt unele facultati in tari ca Danemarca, care accepta bursieri si care au nevoie mai ales de examenul Cambridge(daca in tara respectiva se vorbeste engleza) sau tari precum Belgia, Franta(aici se dau cele mai bune burse la nivel european) in care ai nevoie de examenul DALF.Eu unul sunt la profil bilingv-engleza si in primavara sau la vara o sa dau Cambridge-ul si daca reusesc sa iau o sa ma inscriu pentru facultate in strainatate. Daca vrei mai multe detalii poti intreba unul din profesorii tai de limbi straine.