| MaLinKa a întrebat:

Salutare. cine din voi are probleme cu vederea? si minus cit? la mine de exemplu la ochiul sting -0.5 cu dreptul tot nu chiar vad 100%. ma enerveaza destul de mult. am ochelari dar problema e ca nu-mi place sa-i port in public ci doar in casa. am facut si tratamente dar nu imi ajuta. medicul spune ca asa e la virsta aceasta pina se stabilizeaza cam pe la 18 ani. am 18 si nu sunt nimica schimbari. cine e in asa situatzie sau poate a fost? vreau sa-mi spuneti din ce cauza daca stiti si ce tratament faceti, si daca sunt schimbari? plz... funditawinking

Răspuns Câştigător
| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

Daca nu iti place sa porti ochelari poti oricand sa te sfatuiesti cu medicul si cu parintii si sa-ti cumperi o pereche de lentile de contact. cat despre schimbari, ele apar in timp nu brusc. plus ca tu ai dioptrii destul de mici. de ex cunosc persoane care au -2 si ceva. este destul de greu sa "te lupti" cu ochelarii, daca nu esti obisnuita cu ei, mai ales pentru ca majoritatea celor din jur nu inteleg problema ta, si te fac sa te simti prost pentru ca te judeca dupa aparente. tu insa nu trebuie sa ii bagi in seama, si sa te gandesti ca trebuie sa-ti porti ochelarii atat cat este nevoie, deoarece problema ta se va rezolva doar in acest mod, dupa care totul va revenii la normal, si nu vei mai avea grija lor. este bine sa fi optimista, si sa-i porti exact asa cum te sfatuieste medicul, pentru ca numai astfel vei putea sa te vindeci mai repede. succes kiss

2 răspunsuri:
| beautifulkiss a răspuns:

Buna si eu am probleme cu vederea si port ochelari(mentionez ca am 13 ani si am purtat ochelari la 6 ani pana la 7 ani si acum de la 12 pana acum)si am dioptriile la ochiul stang 0 si la ochiul drept -0, 5. Din cauza ca nu i-am purtat atata timp nu am avut cum sa-mi corectez problemele de vedere.Numai bine.

| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

Thx pentru fundita kiss