| Metalista a întrebat:

Salutare big grin!

Sunt in clasa a VIII-a. Si sunt din Bacau. Imi place foarte mult desenul si geometria, asa ca as merge pe arhitectura. La ce liceu \ profil \ specializare credeti ca ar trebui sa merg? :-s

3 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Tututor ni se pare frumoasă matematica din generală, să fim serioși, e chiar ușoară!
La fel ca tine, în clasele „mai mici" adoram matematica, însă eram și bună la desen, mă liniștea!
Terminând clasele gimnaziale și intrând la liceu, a trebuit să îmi aleg un liceu și un profil. Și, da, și eu sunt din Bacău! Nu știam ce îmi place cu adevărat, nu știam către ce profil să mă îndrept, nu știam ce vreau să fac cu viața mea!
Ei bine, eu am ales profilul mate-info, și chiar am intrat la renumitul liceu „Gh. Vrănceanu" din Bacău. Dacă am făcut alegerea corectă sau nu, nu știu, însă sunt sigură că în viitor nu îmi va părea rău de această decizie!
Eu te îndrum, te sfătuiesc, să mergi și tu la același profil, și dacă poți, la același liceu! Vrănceanu este un liceu cunoscut, terminând cele patru clase aici, devii un om, devii cineva!
Matematica-informatica, este un profil cu adevărat greu! Însă nu imposibil!
Cu siguranță în timp, vei vrea să faci altceva cu viața ta, îți vei dori mai mult, mult mai mult! De ce să termini un profil protesc (științe sociale, filologie, sau ceva de genul) când poți alege un profil real? Terminând un profil de științe exacte, poți să dai la orice facultate, iar aceasta este un avantaj!
Gândește-te bine la alegerea pe care o vei face, să nu cumva mai târziu să îți pară rău!

| SabbyNightShadow a răspuns:

La liceul de arte...sau la liceu de matematica-informatica pe profil de mate-info specializare in mate...

| EllaMazerschi a răspuns:

Colegiul national de arta George Apostu clar!