| Seby80 a întrebat:

Salutare, eu cant la saxofon de 3 ani, si azi mi-a zis proful de muzica sa aduc sax-ul la scoala sa cant, ideea e ca eu stiu sa cant bine, dar mi-e rusine de colegi, deoarece, am imaginatia boagata si imi fac iluzii gen ca vor rade de mine, ca vor face misto de mine in sensul ca, dupa cum stiti la suflatori, pare nu stiu cum cand suflu, etc... Ce parere aveti, ce sa fac sa scap de ideea asta, teama!

Răspuns Câştigător
| deedi9 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa fi mandru ca stii sa faci asta! Nu toata lumea poate, si gandeste-te la colegii tai, nici macar nu au tupeul si nici talentul sa faca asa ceva. Poti sa le spui asta si lor. Si, crede-ma, mai departe in viata nu vei reusi daca bagi in seama pe toata lumea. Am citit odata un citat, ia din el ce e pentru tine : " Sa fii tu inseamna sa crezi in propriile vise, sa-ti asculti inima netinand cont de parerile celorlalti, sa spui mereu ceea ce simti fara sa ascunzi tainele inimii. Sa fii tu insuti inseamna sa fii fidel propriului destin, stiind ca poti sa pierzi sau castiga in viata, SA FI CONSTIENT DE GANDURILE CELORLALTI, CHIAR DACA NU LE IEI IN SEAMA si sa dai seama micilor amanunte din viata, crezant permanent in iubire." Asa ca, fii tu! Nu-i baga in seama. Cand or sa vada ca esti atat de increzator in tine, o sa ramana : :O. Iti zic eu, daca fac asta nu sunt decat niste copii, care nu pot aprecia adevarata valoare. Si sa nu crezi ca iti spune asta un om matur, care nu stie cum sunt colegii nesimtiti de clasa. Sunt in clasa a 8a, si am avut si eu probleme de genul ( cu vorbitul in public, jucatul pieselor, cantat) si am trecut peste pentru ca am zis ca " si ce daca?". Daca tie iti place asta e tot ce conteaza! Sper ca te-am ajutat. Bafta multa :*.

1 răspuns:
| Dav7id a răspuns:

Da nu prea vad de ce ar trebui sa iti fie rusine,eu unu te respect pentru asta,daca m-as pricepe as face-o si eu,cat despre cei ce rad,lasa-i deoparte,sunt genul de oameni care nu stiu ce inseamna sa apreciezi ceea ce tu canti si de fapt nu pot intelege cata munca,dedicatie iti trebuie sa ajungi sa canti la nivelul la care tu canti si astfel ei ocolesc munca si dedicatie prin cuvinte pline de invidie,fraieri,gandeste-te la viitoru' tau,nu se stie cum o sa te ajute faptul ca poti canta la un instrument,tu peste ani ai sa castigi bani din asta,iar ei or sa munceasca la os pentru salariu lor de o luna, facut de tine printr-o singura nota muzicala, deci succes.