| Wary_Forsaken_2001 a întrebat:

Salutare membrii ai acestui site, ce părere aveți despre meseriile din domeniul IT? Se câștigă mai mulți bani în comparație cu celelalte meserii din România? Este o meserie sigură, adică nu risc să ajung vânzător la supermarket sau la căpșuni în Germania? Ar trebuii să mă răzgândesc având în vedere faptul că sunt foarte bun la materiile din categoria reală ( matematică, informatică, fizică și chimie ) și să mă gândesc la o altă meserie? Vă rog să îmi răspundeți la fiecare întrebare pusă, vă mulțumesc pentru înțelegere. Deasemenea ofer fundă!

Răspuns Câştigător
| Silviu0101 a răspuns:

Buna. In straintate se castiga bine in ORICE domeniu daca esti bun. In Romania insa e discutabila. Daca esti bun excelezi in orice domeniu. Daca tu chiar esti bun la informatica si iti place si te vezi stand in afata unui PC toata viata ta atunci iti recomand sa faci facultatea de informatica deoarece este foarte banoasa. Sunt meserii in domeniu extrem de bune care incep de la 1000 euro salariu in Romania, totul este sa stii si sa fi foarte bun. Este criza de informaticieni buni in Romania mai ceva ca de doctori. Insa meseriile care nu vor muri niciodata sunt medicina, informatica si dreptul. Mereu vor trebui magistrati si in special avocati, mereu vor trebui asistenti medicali si doctori si mereu vor trebui informaticieni happy. Restul au sanse mari sa poata fi inlocuiti happy.

2 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

IT-ul se plateste cel mai bine peste tot, suntem in era digitala si IT-istii sunt la mare cautare. In Romania se plateste aproape cel mai bine, doar sportivii sunt mai bine platiti. Daca tu esti pasionat, poti sa dai mai departe dupa liceu si sa-ti faci un hobby din asa ceva, nu pierzi nimic, ba chiar vei castiga destul!

| Deaad a răspuns:

O mizerie.
Stai o viata cu o chii in calculator.
E sinistru acest viitor.