| adnanax a întrebat:

Mi-am facut un tatuaj acum 3 zile si m-am spalat zilnic in locul acela si acum a inceput sa cada cojita si am mai rupt-o si eu. Ce se poate intampla?

Răspuns Câştigător
| Vizitiul a răspuns:

Eu am deja 4hee hee:X... poate ma crezi nebun, dar imi plac enorm. ai gresit cand te-ai spalat. este la farmacie, crema de galbenele. ajuta foarte mult la vinderecare...nu o sa se faca coaja pentru ca odata ce s-a facut ai pierdut mult din claritatea tatuajului in momentul in care se cojeste... o sa arate decolorat si trebuie sa-l mai bati odatawinking...

| Aliin97 a răspuns (pentru Vizitiul):

Și dacă îi rup coaja iese tușul. Asta știu. Dar pot păți ceva mai grav?

14 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Nu trebuia sa o rupi... Trebuia sa o lasi sa treaca de la sine. Risti sa nu ti se fixeze bine tusul in piele. Mai bine iti iei o crema de galbenele si te dai cu ea sa ti se vindece mai repede. Si incearca pe cat posibil sa-l feresti de apa...

| pam_pam a răspuns:

straight face Nu mi-am facut niciodata tatuaj dar stiu ca dupa asta trebuia sa te dai cu o crema fff grasa, tocmai ca sa nu se cojeasca! Cel care ti-a facut tatuajul trebuia sa-ti explice, sau macar tu sa te interesezi inainte. Unde s-a format coaja, nu va mai ramane culoarea din tatuaj.

| alisader731 a răspuns (pentru pam_pam):

Nu e adevărat. Eu am primit ca instrucțiuni spălarea tatuajului dimineața si seara cu săpun dezinfectant după scoaterea foliei de protecție din plastic. Mi-a mai spus si ca este normal sa se formeze o cojită, dar aceasta trebuie sa fie foarte subțire, daca e groasa atunci este o problema

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asha i s`a intamplat unui amic... du`the la farmacia sa iti dea o crema pentru a e vindeca sh dupa du`the sa-ti refaci tatuaju` daca nu se mai vede complet, intr-un salon mai bun sh accepta doar de la un profesionist, care sa stie sa iti zica cum sa-l speli, nu in fiecare zi cu apa sh sapun...winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te poti spala dar inainte te dai cu un unguent...gen bepanten sau unguent de galbenele sa nu ajunga apa direct pe piele. unu la mana.si doi la mana.nu e adevarat ca daca ti se face coaja cand iti cade nu se mai vede bine.tocmai asta e.ca trebuie sa ti se formeze o pojghita subtire asa de coaja. e normal.stiu multe despre tatuaje deoarece vorbesc cu diferiti oameni care le fac sh care au.eu unu mi-am facut acum cateva zile primul tatuaj si deja e vindecatwinking. daca stii sa ai grija de el si ce sa ii faci se vindeca mega repede.asa ca pace si la mai multe tatuaje in continuare fato:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfaturi despre ingrijirea tatuajelor gasesti pe www.best-tattoo.net

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e si greseala, lumea e proasta, nu are grija de ele pana se vindeca si intra in piele. Fara suparare nu ma refeream la tine

| Andrei900Boss a răspuns:

Nu ai voie sa rupii cojita tatuajului ca potii avea infectii cand ai rupto pierzi farmecul tatuajului si in rest e carne vie si intra nu ma-i microbii in carnea aia care ai rupt cojita? si potii avea bolii citeste aici nu ai voie sa iti ruptii cojita nu ai voie sa o zgarii si nu ai voie sa lovestii tatuajul iti zic astea cand se vindeca? complet http://www.roxy-tattoo.com/tehnica-si-siguranta-tatuajului.html

| XxXxMaryxXxX a răspuns:

Va inselati mult prea mult. Chiar daca e intrebare din 2009. Trebuie sa iti speli tatualul dupa ce inaturi folia de pe el cu apa calduta si sapun antibacterian. (spala-te de 2-3 ori ) Si date cu bepanthen regulat Dupa ce ti se formeaza " crusta" las-o sa cada singura. iar apoi date vreo 3-4 zile cu nivea sau ceva sa hidrateze. Daca nu aveti un tatuaj nu mai va dati cu parerea.

| adnanax explică:

Ms...deja folosesc un unguent Baneocin... da chestia e ca de unde s-a luat cojita inca e la fel aceeasi culoare... cel care mi l-a facut mi-a spus ca e normal acest lucru...

| adnanax explică:

Buey ca sa va spun si voua...totul e ok nici nu mi s-a infectat nici nu mi s-a decolorat, culoarea e la fel...am o prietena care nu s-a spalat deloc in zona akeea si i s-a infectat si nici cojita nu i-a cazut...:*

| Stefan_Winter_1990 a răspuns:

Cojita alba cand va cadea, tatuajul isi recapata intensitatea. Asa m-am panicat si eu. Daca se vede culoarea pielii pe unde normal ar trebui sa fie acoperit, atunci e nu e bun. Si ca acea cojita neagra sa nu se rupa prematur, recomand hainele largi ca hainele stramte e posibil sa agate coaja si pigmentul sa iasa din piele si sa ramana tatuajul cu "gauri"

| Larisa_5236 a răspuns:

Buna! Mi-am facut si eu tattoo acum 10 zile...totul decurge perfect.numai ca acum s-a format ca un fel de cojita alba si cade scoarta neagra.parca nu mai e la fel de intens tatuajul. oare de ce? e normal? astept raspunshappyMultumeeeesc