| NotTodayOrTomorrow a întrebat:

Salutare. Pentru cei de la liceu.

Bursa de merit vine si pe perioada vacantei de vara? Pentru ca am sociala care se primeste si pe perioada de vara, insa nu stiu de cea de merit (trebuie sa aleg una dintre ele)

3 răspunsuri:
| suităr a răspuns:

Nu e și pe vara din câte știu eu, sunt in situatia ta. Dar cea de merit e mai mare decât cea socială, intr-un an ieși cam cu aceeași sumă.

| Albinuța767 a răspuns:

Bună, bursa de merit este o suma de bani care se acordă elevilor cu situatie școlară foarte bună. Aducă sa presupunem ca ai media generala pe anul acesta 9.95 si ca tu ești sigura din scoala cu acestă medie.
Dar se mai acordă bursă celor cu situatie financiara nefavorabile. La mine a fost de 220 pe membru de familie. Trebuie ca doar un părinte sa lucreze, sa nu ai deloc absențe. Eu am depășit acea sumă, iar la mine muncesc ambii părinți si nu pot lua.
Ca sa primesti banii trebuie să iti faci card la o anumita bancă.

| Sndnxnska a răspuns:

Bursa de merit e doar pe zilele in care ai facut scoala, in vacanta nu