| Miaw21 a întrebat:

Pot lua mai multe burse in acelasi timp la liceu (de ex. bursa sociala, bursa de merit)?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Criteriilor generale de acordare a burselor elevilor din invatamantul preuniversitar de stat, aprobate prin Ordinul MECTS nr.5.576/ 2011, citez:
"ART.18.(1) Un elev nu poate primi două burse simultan, dar are dreptul să opteze pentru cea cu valoare mai mare sau care se acordă pentru o mai mare perioadă de timp.
(2) Prin excepţie de la alin. (1), elevii care beneficiază de burse de studiu pot primi şi burse de performanţă sau burse de merit.
(3) Elevii care se încadrează în prevederile alin. (2) şi care au dreptul să primească atât bursă de performanţă, cât şi bursă de merit, trebuie să opteze pentru una din acestea, putând să o aleagă pe cea cu valoare mai mare sau acordată pentru o perioadă de timp mai mare."

| Miaw21 explică (pentru Ioandelasal):

Nu prea am inteles punctul 3. Se contrazice cu punctul 2...deci pot sa-mi iau si bursa de studiu si bursa de performanta sau merit deodata sau trebuie sa obtez pentru cea cu valoare mai mare? worried

| Ioandelasal a răspuns (pentru Miaw21):

Nu se contrazice, este doar o exceptie de la regula.
Singurele burse care se pot cumula (primi simultan) sunt bursa de studiu si bursa de performanta sau bursa de studiu si bursa de merit.

6 răspunsuri:
| vali1985 a răspuns:

Nu poti.

| Niiiicu a răspuns:

Stiu ca nu dar nu sunt foarte sigur de asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Decat una, de preferabil cea sociala ca e mai consistenta.

| TeoStephany96 a răspuns:

Nu poti lua mai multe burse, daca ai bursa de merit, nu o mai poti primi si pe cea sociala ca deja ti-au dat bani adica nu au voie sa iti aprobe 2 burse nu este egal si nici legal