| numesiprenume0 a întrebat:

Saptamana aceasta trebuie sa fac inscrierea pentru studii superioare... Dar nu stiu ce sa aleg intre farmacie(postliceala), balneofiziokinetoterapie(postliceala sau facultate), asistenta sociala(facultate) sau drept(facultate). Cine ma poate ajuta cu o parere? Care ar fi cea mai buna dintre acestea, unde mi-as gasi cel mai usor loc de munca si de la cat incep salariile pentru fiecare?
P.S. In liceu am fost la profil uman... As dori sa stiu daca m-as duce la o postliceala, dar mai ales facultate cu profil real cum ar fi balneofiziokinetoterapie sau asistent farmacist as avea sanse sa intru sau sa fac fata materiei? Se poate recupera din facultate? Se incepe cu inceputul sau trebuie sa am bazele materiilor? M-as putea descurca promovand examenele pentru a o termina?

1 răspuns:
| Andradala a răspuns:

Te-as sfatui sa mergi la asistenta sociala, pentru ca acolo e destul de usor si platit bine(verisoara mea a mers acolo si are salariu de 10000 cu premii),avand facultatea,vei putea gasi mai usor un loc de munca in acest domeniu.
Da,daca vei schimba brusc la profil real o sa ai sanse sa faci fata materiei de asistent farmacist sau sa mergi la balneofiziokinetoterapie deoarece nu depinde asa mult la care profil(umanist sau real), daca ai invatat pentru un anume profil, ai unvatat baza, si te-ai pragatit putin pentru ca in viitor sa poti merge la acest profil; da, poti recupera din facultate(acolo mai intii faceti o mica recapitulare a ceea ce ati fi putut invata la liceu si dupa incepeti sa va aprofundati). Sper ca te-am putut ajuta.