| emir a întrebat:

Buna dimineata TPU! ma poate ajuta cineva? am facut scoala postliceala _igiena, nu am gasit post si am facut schimbare de profil pe laborator,(acum lucrez pe laborator analize medicale) dupa 10 ani am facut facultatea de asistenti medicali Titu Maiorescu Bucuresti, aceasta diploma imi e recunoscuta doar daca lucrez pe generala? e vreo solutie sa raman pe laborator dar sa mi se recunoasca diploma si sa fiu platita ca asistent med. cu studii superioare? (am o colega, a terminat asistenta sociala, lucreaza pe statistica si apare in acte si e platita ca asistent med.generalist, in cazul ei cum e posibil?)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In teorie si legal nu este posibil, trebuie sa fii incadrat, sa lucrezi efectiv si sa fii platit conform studiilor, dar in practica am vazut ca este posibil sa fii incadrat si platit pe un post si sa lucrezi altceva. Numai bine!

1 răspuns:
| luiza a răspuns:

Chestia cu recunosaterea este relativa: ar trebui sa fie un post de de asistenta pentru care sa dai examen si de abia apoi poti sa ocupi postul, chiar daca lucrezi la laborator. colega ta asa a facut sau... a avut pile.