| Skinyyyy a întrebat:

Salutare, sunt baiat, am 16 ani si 4 luni si am inaltimea de 1, 80-1, 81. La ce inaltime credeti ca o sa ajung? Tin sa mentionez ca am inceput pubertatea undeva pe la 12 ani. Si in plus, considerati un baiat inalt la 1, 80?

3 răspunsuri:
| seth2016 a răspuns:

Skinyyyy, cam 80% din inaltimea ta este determinata genetic, mostenita de la parinti. Restul de treaba il fac hormonii si mediul.

Nu putem ghici la ce inaltime o sa ajungi, dar poti face o radiografie la mana si medicul iti poate spune care este potentialul.

Si, da, la 1, 8m esti mai inalt decat media celor de varsta ta.

| Michaeel a răspuns:

Un baiat este inalt de la 1, 78 in sus, iar tu cum ai 1, 80 clar ca esti inalt! Baietii se inalta de obicei pana la 20 ani, acum tu esti destul de inalt si nu cred ca te poti face mai mare, as zice ca daca e sa mai cresti vei ajunge pe la 1, 85-1, 87.

| Anonima163333 a răspuns:

Salut. Se zice ca de obicei crești pana în jurul vârstei de 19 ani, dar tu, care ai început sa te dezvolți de la 12 ani s-ar putea sa nu mai crești prea mult, maxim 2-3 cm. Mănâncă echilibrat și fa mult sport.
Referitor la întrebarea ta:cei de peste 1.80 sunt considerați înalți, iar pentru un băiat, cei mai jos de 1.70 sunt catalogati scunzi. Mediu ar fi între 1.70-1.80.