| ddanaraluca a întrebat:

Salutare TPU
Am mai pus o intrebare asemanatoare, da nimeni nu mi-o raspuns folositor asa ca va rog din nou, sa imi scrieti o prezentare a cartii Print si Cersetor, sa fie de vreo 10-15 propozitii oricum sa fie scurta!happy
P. S Sa cuprindeti putin inceputu, cuprinsu si si finalu, mersi

Răspuns Câştigător
| dulcik99 a răspuns:

Uite dar nu pot in 10-15 randuri scurteaza tu daca e nevoie cat crezi si ce nu e folositor :ntr-o zi oarecare in vechea cetate a Londrei s-a nascut in secolul al- 16-lea un copil nedorit din fam. Canty. In aceeasi zi s-a nascut si un copil foarte dorit in fam. Tudor. Pe sarac il chema Tom Canty, iar pe print, Eduard Tudor, print de Galles.

Au trecut cativa ani. In cartierul in care locuia Tom, strazile erau intortocheate, murdare si stramte. Casele erau din lemn. Casa lui Tom se afla intr-o infundatura numita Offal Count. Pe surorile lui Tom lechema Bet si Nan. Ele erau gemene si aveau 15 ani.

Mama lui Tom cersea. La fel si copiii. In copilarie, Tom mergea la un parinte pe nume Andrews. El i-a dat carti si a invatat sa citeasca. A citit carti despre printi ai si-a dorit sa vada unul.

Astfel intr-o zi s-a dus in fata castelului. sluga a vrut sa-l ajunga iar printul l-a vazut si a oprit-o pe sluga. Printul l-achemat inauntru si l-a intrebat cum il cheama. Printul i-a dat haine. Tom i-a povestit viata dinafara castelului iar Eduard a ramas impresionat.

Cei 2 semanau foarte mult iar printul i-a propus sa faca schimb de haine iar Eduard a plecat in afara palatului.Slugile i-u spus imparatului l-a intrebat pe Tom cum de nu vine sa-l pupe dimineata. Eduard a fost trimis la cersit s fuse batut. El a ajutat multi oameni in timpul in care a fost in afara castelului.

Regele a avut de semnat niste acte, iar Eduard a ascuns sigiliul inainte de a pleca. El ( Tom ) nu a stiut de sigiliu. A vnit intr-o zi si Eduard. Slugile nu stiau care dintre ei este adevaratul print. Ca sa-si dea seama care din ei este adevaratul print treiau sa stie unde este sigiul Eduard nu a mai stiut Intr-adevar Eduard a fost adevaratul print. Tom si mama lui au primit bani si casa din partea regelui si au trait fericiti.

1 răspuns:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Şti că nimeni nu îţi face tema, nu? Chiar dacă ar fi citit cineva nu cred că acum se apucă să facă un rezumat pentru tine. Citeşte cartea sau ia un rezumat de pe net. Baftă!