| SteFFz99 a întrebat:

Maine am examenul la lb. romana. Am si eu cateva intrebari:

1. Cum se explica un titlu? (Compunerea de la partea 1 - B)
2. Cum formulez o opinie despre text?
3. Ce poate pica la compunerea (B) de la partea 1?

FUNDA

Răspuns Câştigător
| 愛日本 a răspuns:

Scri din cate cuvinte este alcatuit titlul, daca este substantiv verb, figura de stil imagine vizuala etc.
Zici asa ''Titlul este foarte sugestiv si este in stransa legatura cu textul''
Citesti de 2-3 ori textul si iti mai vin idei.

2.In opiniea mea, (trebuie sa pui virgula neaparat ) Consider ca, In primul rand, In al doilea rand, Cred ca, In concluzie,. Exact ceea ce consideri si crezi tu, e opinia ta.

3. Poate pica orice.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Titlul este sinteza tematica si ideatica a textului dat si este o contructie nominala/verbala/ nominala si verbala. Titlul cuprinde/este alcatuit din subst/verbul/pronumele,,.'', care ilustreaza. Totodata, cuprinde si figura de stil,,.''/ imaginea viz/dinamica/auditiva etc. care sugereaza... Astfel,. Incearca sa explici cat mai detaliat despre titlu, tot ce include el.

2. In opinia mea, opera lit. X, scrisa de Y... (depinde de cerinta).
In primul rand, (spui primul argument). In acest sens, (acum dai exemple care sustin argumentul).
In al doilea rand, (argumentul nr.2). De exemplu, (explici sau dai exemple care sa sustina argumentul).
In concluzie, opera literara X/testul dat (aici spui ce ai scris la ''in opinia mea'', dar cu alte cuvinte.
Daca ai putea introduce si o opinie critica ar fi ok.Dar e optional.

3. Aici nu te pot ajuta, imi pare rau. Eu trec a XI-a si nu sunt la curent cu programa voastra.

Mult succes la examen! kiss

| En3Rgi a răspuns:

Hei bafta la examen...si eu il dau maine.

Răspuns utilizator avertizat
| teateutza a răspuns:

La titlu: 1 scrii,, titlul este o prima cale spre cunoasterea temei textului. este format dintr-un verb fiind o structura verbala / substantiv fiind structura nominala. Dai 2 exemple de figuri de stil din text si le explici si dupa scrii modul de expunere si inchei
2 scrii in opinia mea si pui tema textului
3 despre titlu demonstrare opera epica sau lirica si caracterizarea unui personaj

| xSkittlesFox a răspuns:

Si eu dau examenul maine, in primul rans la compunerea 1B, pentru explicarea titlului, spui ca are rol de prag textual care introduce cititorul in mij actiunii si dupa aceea il imparti si spui din ce este alcatuit si ce "valoare sentimentala" are. Opinia despre text, sincera sa fiu, o urasc. spui " in opinia mea..."habar n'am, sincer....la compunerea 1B poate sa-ti dea sa caracterizezi un pers dintr-o opera stusiata, rezumatul textului, sa incadrezi textul intr-un anumit gen literar sau caracterizarea textului happy