| ToffyNR1 a întrebat:

Vreau sa trimit un telefon prin Posta Romana,cu plata ramburs, insa nu stiu cum este.Trebuie sa platesc eu ceva cand il trimit sau plateste direct cel care il primeste? Si cum scriu ca sa plateasca el(destinatarul) transportul?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Te duci la posta si spui ca vrei sa trimiti un pachet cu ramburs si o sa iti dea un formular sa il completezi, vezi tu acolo

| Androphyla a răspuns:

La Posta o sa-ti dea un formular pe care scrii adresa ta, adresa destinatarului si suma pe care vrei sa o primesti de la respectivul. Precizezi casieritei ca vrei cu ramburs si iti va mai da un formular micut de completat in care trebuie sa treci datele putin invers, adica pe tine te treci la destinatar si pe celalalt la expeditor, pentru ca cica acest ultim chestionar va pleca de acolo spre tine. Apoi cand ajunge curierul la destinatie, va lua banii de la respectivul si ii va aduce la tine peste cateva zile. (depinde de distanta dintre orase).