| readdevil a întrebat:

Salutari! Am nevoie de sfaturi sau chiar de solutii salvatoare big grin ca sa spun asa... Va rog sa va faceti timp sa cititi tot big grin Intampin de 2 ani problrme cu somnul. Cred ca am insomnie dar, cred ca este o inspmnie mai speciala si se pare ca permanenta sad Eu sunt la liceu si am un stil de viata. Problema este ca a devenit foarte periculos si rau pentru mine. Nu mai dau randament la scoala ca inainte, nu mai ma pot concentra ca inainte si alte chestii. Cred ca din cauza ca nu ma pot odihni. Bun, acum sa spun care este treaba cu somnul meu: chiar daca ma pot culca lejer la ora 22 sau 23- o ora rezonabila nu ma ia somnul efectiv. Chiar acum cand scriu aceasta istorisire este ora 04:09 si totusi nu ma ia somnul. Intr-un final adorm. Acumi intervine cea ma mare problema. Nu ma mai pot trezi sub nici o forma. Efectiv para asi fi mort timp de 10-12 ore (chiar nu exagerez). La scoala imi este foarte greu sa ma duc pentru ca nu aud absolut nimic in jurul meu. Daca nu asi fi asa de special as putea sa ma trezesc chiar daca sunt obosit, sa ma duc la scoala si cand ajung acasa sa ma culc. Cand reusesc sa ma trezesc si sa ma duc la scoala, dupa ce vin imi este greu sa adorm si dupa-amiaza chiar daca sunt obosit si chiar daca stau in pat 3-4 ore dupa-amiaza sunt asa... ca intr-o stare de veghe si nu adormit complet. De asemenea nu pot adormi daca aud zgomot in camera sau daca incaperea in care dorm este luminata. Nu stiu ce sa fac. Mai sunt aspecte ale problemei mele pe care nubo sa le spun pentru ca deja am facut dintr-o 'intrebare' un roman happy Mulrumesc si astept si intrebari de la voi daca vreti sa stiti mai multe big grin

Răspuns Câştigător
| Camille27 a răspuns:

Hei ^.^
Crede-ma... Ce ai tu e de la stres.
Te consuma ceva de care poate nici nu esti constient si daca nu actionezi in privinta asta e o problema.
In primul rand, sfatul meu e sa te gandesti bine ce te streseaza, ce te macina etc si sa tai firul acelor ganduri.
Aduna ganduri si idei pozitive, incearca sa fii optimist, asculta muzica vesela, danseaza (si acasa singur... nu e o rusine), fa sport pe timpul zilei(ceva care sa te solicite putin)
Seara bea lapte cu miere. Daca nici asta nu da vreun rezultat... Amplifica activitatea fizica pe timpul zilei si ia un Calmogen seara inainte de culcare(gasesti la farmacie, e pe baza de plante, nu e periculos. dar daca ai sub 16 ani nu-ti recomand)
P.S. Fa-ti un program de somn pe care sa il respecti cat de cat... Sa ai macar 8 ore de somn pe noapte.
Sper sa iti fiu de ajutor ^.^

| readdevil explică (pentru Camille27):

Oh, nu m-am gandit la asta. Nu stiu exact cum sa iti raspund pentru ca nu vreau sa vorbesc despre cauzele stresului meu(gen probleme si chestii). Nu m-am gandit ca asta ar fi o problema pentru ca in general EU vreau sa fiu o persoana care se gandeste exclusiv la ea si care sa faca tot posibilul sa ii fie bine indiferent de impactul posibil negativ sau pozitiv al celor din jur si care sa nu regrete cand face anumite lucruri pe care in mod normal nu le-ar face sau asa vrea sau crede ca vrea dar care totusi sa aiba un simt moral dezvoltat si sa constientizeze ceea ce face si locul/pozitia lui in diferite situatii. Asa m-as descrie pe mine ca persoana. Cel putin in scris si pe TPU pentru ca lumea judeca un comportament iesit din tipare big grin Cea mai mare problema este ca ma desconsider cam tot timpul si a ajuns sa fie ceva natural pot spune pentru mine. Posibil asta sa fie cauza disconfortului meu. Asta si gandul ca dupa liceu pot ajunge nicaier si chinuinduma sa imi duc traiul ca un om cu vise distruse. Poate un blog ma gandesc, sa scriu, pentru a ma descarca un pic big grin Merci pentru sfaturi si am 17 ani deci cred ca pot sa iau medicamentul acela de care spuneai

3 răspunsuri:
| FABULOSUL6000 a răspuns:

Asta este mai mult o problema medicala, nu i intrebare la care putem raspunde noi pe tpu.Mergi la medicul de familie si de acolo te va trimite la specialist.

| Camille27 a răspuns:

Da, il poti lua linistit, dar daca nici el nu functioneaza, nu abuza. Sa citesti prospectul si nu uita... Incearca sa adopti o alura pozitiva ^.^ iti inteleg disconfortul, dar nu trebuie sa lasi nimic sa iti atinga sanatatea si starea ta de bine.