| Cola12222 a întrebat:

Fiind clasa a 8-a am dat simulari. Stiam de la inceput ca nu o sa iau cine stie ce frumusete de note dar 4? Chiar 4? Si asta la matematica care mereu m-a "chinuit". La romana am luat o nota frumusica pentru ca ma pricep, este materia care ma atrage si imi place: 9, 45. Dar puteam mai mult. Stiu ca pot mai mult chiar si la ambele materii. Problema este ca cea mai mare nota la matematica (de la noi din clasa) a fost 6, 17 si asta a luat-o un copil dintre cei buni. Si chiar si cei cu media 10 au luat 5. Pe romaneste, ne-am facut de rahat pentru ca am tratat totul cu superficialitate si am crezut ca o simulare nu conteaza asa mullt. Profesoarei de matematica ii venea si sa planga pentru ca suntem o clasa buna, una foarte buna si nu se astepta. Dezamagiri peste dezamagiri. Intrebarea mea: oare reflecta notele astea rezultatele de la "adevaratul" examen? Atunci vor fi mai usoare subiectele, acum dandu-ne ceva mai greu ca sa ne sperie si sa ne ambitioneze sa muncim mai mult? Sfaturile si incurajarile ma ajuta foarte mult, deci sa inceapa "maratonul" de incurajari. Chiar am nevoie acum. Multumesc!

3 răspunsuri:
| RedFantasy a răspuns:

De cele mai multe ori simularea este mai grea decat examenul.
Daca acum ati tratat cu superficialitate simularea ca nu conteaza ce nota veti lua, la examen veti fi constienti ca rezultatul conteaza si va veti pregati mai mult.
Nu conteaza ca acum ai luat 4, in vara poti sa iei nota mai mare, mai ales daca te pregatesti.
Succes happy

| mODIN a răspuns:

Auzi,invata in continuare pana la examen.Simularea nu reflecta cat poti chiar atat de mult pe cat ai crede.Eu am luat 6.2 la mate in simulare si 9.9 in examen, deci...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desigur ca reflecta rezultatele de la evaluarea nationala, la mine simularile vor ajunge maine, invata cat mai mult daca te simti dezamagita si daca nu vrei sa ai parte de inca o esuare.

Din cate am inteles simularea pare sa fie mai grea decat examenul insa uite niste pareri de ale mele:
1La noi in tara sistemul de invatamant e aiurea de exemplu: In clasa a 3-a sa zicem sa poate predea chiar si materie de a 5-a in timp ce in alte tari am auzit (nu stiu daca e adevarat asa am auzit) ca in Italia in a 8-a fac lucruri de a 4-a, in strainatate imi imaginez scoala mai frumoasa; prin urmare rezulta ca si materia e grea;
2Nici elevii din ziua de azi nu mai invata la fel de mult, din pacate putin mai repeta ceva.

Tu invata ca pentru tine inveti nu pentru tarawinking
Funda pls smug