| girlygirl285 a întrebat:

as vrea sa va cer parerea. Astazi au fost afisate rezulatele la simulari, si eu am luat nota de trecere la mate si 7 la romana, asta fiind pe neinvatat. Apoi, am auzit ca niste fete din alta clasa au ras de mine pentru notele acestea si si-au batut joc. Ce sa fac? Am inteles ca notele nu reflecta inteligenta, plus este o simulare, pentru care de altfel nu m-am pregatit, dar nu stiu, care e parerea voastra?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este intr-adevar foarte rusinos ca te-ai prezentat la u examen fara sa inveti. Copiii rad atunci cand cineva se face de ras, tu esti singura vinovata ca ai ajuns de batjocura. iar batjocura va continua atata timp cat nu vei invata si vei lua note din astea. probabil si-au dat seama ca te-ai dus fara sa inveti si asta este extrem de umilitor pentru tine. Nu iti ramane decat sa pui mana pe carte, sa invti ca la viitoarele examene sa iei note de 10, ca sa-ti speli fata si sa intri iar in randul lumii. Rusinea pe care ai patit-o acum sa-ti fie invatatura de minte pentru tot restul vietii: lenesii sunt pleava societatii, e bine sa radem de ei si e bine sa ne ferim sa ajungem de batjocura. fetele alea apreciaza munca, dar nu ar trebui sa rada de cineva umil si lenes, pana la urma, asa cum spunea Creanga, trebuie sa le faca si lor cineva ciubotele, nu? E posibil ca tu sa fii inteligenta, chiar foarte inteligenta, dar nu te va ajuta la nimic daca nu inveti la timp. Zilele in care nu inveti iti tocesc inteligenta si te prostesc, iar timpul pe care il pierzi nu se mai intoarce niciodata. O persoana inteligenta fara invatatura e ca o perla pierduta in gunoi, nu are nici o valoare, ca n-o gaseste nimeni. Sa stii ca e insuficient sa-ti pui in cap sa inveti candva, daca ai pierdut startul si la simulari esti de 5 sau de 7, cam asta este valoarea ta si va fi enorm de greu sa te auto-depasesti si sa-ti pui in valoare inteligenta. Dar, dea semenea, sa stii, ca exista multe munci cinstite si onorabile pentru oameni care nu invata. Nu toti suntem facuti pentru scoala, pentru carte, unii vor fi tamplari foarte buni, gradinari excelenti, bucatari premianti, fara prea multa carte, doar cu practica multa si inteligenta.

| FemeiaPisică a răspuns:

Contează că ai luat note de trecere, chiar dacă nu te-ai străduit să înveţi. Dacă luai sub 5, era de aşteptat să râdă.
Ignoră ce spun ele şi nu pune la suflet! Felicitări pentru note.

| Doub a răspuns:

Ce iti pasa de ce spun altii?raised eyebrows