| rsnbj22 a întrebat:

Scurt si la obiect. Ea are probleme acasa cu familia, este vorba de alcool, asta se întâmplă de când e mică, nu mai rezista asa, in fiecare zi e terorizata de ei, in fiecare zi,ma ia pe mine psihic când văd ce-mi povestește, d-apai ea ca este acolo de fata. Vreau sa o iau si sa continue școala aici, întrebarea scurta, o poate lua înapoi acasă? Având vârsta de 17 ani? Nu ma interesează părerile gen: ca nu-i bine, sa plece si toate cele, chiar nu ma interesează, doar răspunsuri calumea la întrebarea adresată, mulțumesc!

7 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu are alte rude care să o ajute?

| rsnbj22 explică (pentru Andreeush):

Absolut deloc. De asta insist pe treaba s o iau la mine.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Pai daca taicasu/maicasa sunt betivi notori si o mai si agreseaza pe deasupra eventual daca are sa vorbeasca cu un unchi sau o matusa care ar putea sa o gazduiasca, nu poti sa o iei la tine, automat daca ai iei nu o sa mai fie va sta cu rude apropiate pana devine majora, oricum are 17 ani, e totusi destul de matura sa se duca la politie si sa dea declaratii ca este abuzata fizic de 2 alcoolici.
Important este sa fi langa ea! Toate cele bune!

| rsnbj22 explică (pentru Doarunaltutilizator):

Mulțumesc! De răspuns

Răspuns utilizator avertizat
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Incurajeaza-o sa stea de vorba cu noi. Vrem sa o ajutam.
Poate primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul ei de discutii cand se confrunta cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poate afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care se confrunta reprezinta subiecte delicate si s-ar putea simti in largul ei mai degraba in mediul online, indrum-o sa ne scrie la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poate primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

In plus, daca doresti sa o ajuti, poti lua legatura cu noi in momentul cand esti cu ea.

Asteptam sa ajutam!

| rsnbj22 explică (pentru 116111 TelefonulCopilului):

Eu am pus altă întrebare, nu-i nevoie de morală. Nu ajuta cu nimic in situația ei