| IonGheorghe62536 a întrebat:

Se face un sondaj la 1000 pers. 35% sunt multumite, 40% nemultumite, 25% nu declara opinia. Daca se ia o persoana aleator, care e probabilitatea ca ea sa fie multumita
stiu ca in probabilitate trebuie sa intre si cei 25% care nu declara

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Robert2526 a răspuns:

46,6%

Explicatia e simpla.

din 1000 de persoane
350 sunt multumite
400 sunt nemultumite
250 nu declara nimic

ne raportam doar la cei care declara ca sunt multumiti adica 350 de persoane din 750. ceea ce inseamna 46, 6%
cei 250 ramasi, putem presupune cu destula siguranta ca este foarte probabil sa respecte aceleasi procente