| banzicarul a întrebat:

Se merita sa mai faci o facultate in ziua de azi? Eu am terminat anul acesta si nu stiu ce sa fac ( sa plec in strainatate la lucru sau sa raman aici in tara ).

2 răspunsuri:
| valy a răspuns:

Avand in vedere ca in strainatate nu stau cainii cu colaci in coada, nu e rau sa faci o facultate, la stat.la buget.la fara frecventa.conteaza foarte mult.si eu as spune sa ramai in tara.sa te apuci de facultate, iti gasesti si o slujba cu jumatate de norma sa mai ai si tu un banut in buzunar si ai sa vezi ca o sa fie binehappy

| ikram a răspuns:

Se merita sa faci o facultate daca esti in stare, numai asa ca sa ai o diploma nu are rost. Sa faci o facultate intr-un domeniu care iti place, sa vrei sa inveti si sa fii printre cei mai buni, ca dupa terminarea ei sa ai o sansa sa te angajezi.
De asemeni poti sa faci si o scoala posliceala intr-un domeniu in care e nevoie de persoane pe piata muncii.

Tu crezi ca in strainatate e chiar asa de simplu? mai ales acum in perioada de criza financiara. Se merita sa mergi doar daca iti gasesti de aici un job, si stii exact la ce mergi. Cei care sunt acolo si lucreaza (nu la joburi cu studii superioare) fac o multime de sacrificii ca sa stranga banii pe care ii aduc eventual in tara.