| alinutz_3504 a întrebat:

Se stie cineva la matrice? Imi puteti da o formula ca sa aflu o matrice la o anumita putere? ex: C la 101=?

1 răspuns:
| Lavinia20 a răspuns:

Pai faci mai intai matricea la puterea a 2, a3 si tot asa pana ajunge sa se repete adica si pe randul 1 si pe randul 2 sa fie aceleasi cifre. Dupa asta puterea la care trebuie sa o afli o imparti la puterea care ti-a dat ca este identica. Dupa asta trebuia sa imaprti puterea care trebuie sa o afli la puterea care ti-a dat, da rnu mai stiu ce reprezinta restul impartirii. Oricum pana aici tot ce ti-am zis este corect. Succes